50’ye yakın ülkeden Antalya’ya turist akını var: Kimi otellerde boş yastık bile kalmadı

Dünyanın değerli turizm destinasyonlarından Antalya’da, iki yıllık pandemi sürecinin akabinde hem yabancı hem de yerli turist akını yaşanıyor.

Turizm dalı temsilcileri, bilhassa beş yıldızlı ve ‘deluxe’ otellerde ağustos ayı rezervasyonlarının büsbütün dolduğunu, eylül ayı ortalarına kadar da doluluğun sürdüğünü, yer bulmanın çok sıkıntı olduğunu açıkladı.

YABANCI TURİST SAYISI 7 MİLYONU AŞTI

Antalya’ya, temmuz sonu prestijiyle yalnızca hava yoluyla 7 ayda, geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 97 artışla 6 milyon 711 bin yabancı turist geldi. 4 Ağustos prestijiyle toplam yabancı ziyaretçi sayısı ise 7 milyon 12 bine ulaştı.

GÜNLÜK 80-90 BİN GİRİŞ

Kentteki turizm hareketliliğiyle ilgili 50’nin üzerinde otelle görüşerek araştırma yapan cins operatörü sahibi turizmci Recep Yavuz, Antalya’da günlük girişlerin 80-90 binleri bulduğunu kaydetti. Avrupa, Rusya, Orta Doğu, İskandinav pazarlarından önemli yoğunluk yaşandığını belirten Yavuz, “Yurt dışından gelişlere, yerli tatilcilerin de iştirakiyle Antalya otellerinin bilhassa ağustos ayında büsbütün dolu olduğunu söyleyebiliriz. Hatta 5 yıldızlı, ‘deluxe’ otellerin eylül ayında dahi kontenjan veremediğini görüyoruz” dedi.

KARŞILANAMAYAN TALEPLER EGE’YE KAYDIRILIYOR

Birçok otelde yoğunluk nedeniyle karşılanamayan taleplerin diğer bölgelere yönlendirilerek çözülmeye çalışıldığını anlatan Yavuz, “Antalya otelleri, şu anda 2019 sayılarında ilerleyen yoğunlukla karşı karşıya. Antalya’da Kundu, Lara, Belek, Side birinci dolan bölgeler. Sonrasında Alanya, Kemer ve Ege’ye yanlışsız dağılım oluyor. Ege’nin durumunu da Antalya’daki otellerin doluluğu belirliyor” diye konuştu.

40- 50 ÜLKEDEN AĞIR GELİŞ

Bu yıl birinci sefer pazar çeşitliliğinin çok farklı, çok fazla olduğu bir portföyle karşılaştıklarını belirten Yavuz, “Özellikle Avrupa’daki tatillerin başlamasıyla Almanya başı çekiyor, fakat İngiltere, Polonya, Romanya üzere ülkeler, son iki aya önemli manada katkı sağladı. Rusya’dan girişler de 1 milyonu geçti, 2 milyona yanlışsız gidiyor. 40-50 ülkeden ağır gelişler var, pazarımız çok çeşitlendi. Yani pazar ülkelerden birinin olmaması, Antalya’nın mukadderatını çok etkileyecek üzere gözükmüyor. Daima konuşulan pazar çeşitliliğini artırma olayı bu sene çok net bir halde yaşanıyor” dedi.

BOŞ YASTIK BİLE KALMAYAN OTELLER VAR

Rusya- Ukrayna savaşının tesirinin azalması, koronanın da hayatı eskisi üzere etkilememesi üzere nedenlerle Akdeniz’deki yoğunluğun önemli artış gösterdiğini söyleyen Yavuz, “Akdeniz’de de en kıymetli destinasyon Antalya. Pandemiden beri de en kıymetli destinasyon Antalya, şu anda Avrupa’daki tatil destinasyonları içinde günde 80-90 bin turist alan öteki yer olduğunu zannetmiyorum. Ağustos, eylülde de bu türlü devam edecek. Ekim ve kasım ortasına kadar yayılarak gidecek. İnşallah devamını da getirebiliriz ve önümüzdeki yıl ilkbahardan itibaren bu dağılımı sağlıklı formda yürütebiliriz. Antalya en âlâ dönemlerinden birini bu yıl yaşayacak üzere gözüküyor. Birtakım turizmcilerimiz boş yastık bile kalmadığını söylüyor” diye konuştu.

EYLÜL ORTASINA KADAR BÜSBÜTÜN DOLU

Yılbaşından itibaren bu yıl için ağır akış olacağının o günlerden muhakkak olduğunu belirten beş yıldızlı bir otelin genel müdürü İsmail Çağlar, “Fakat pazarlarda farklılıklar yaşandı, Rusya-Ukrayna savaşından ötürü bu bölgelerden çok fazla konuk beklemiyorduk, uçuşlarla alakalı sorunlar vardı. Bunlar çözüldü ve Rus konuklar gelmeye başladı. Ama bu sebepten ötürü farklı pazarlara da yönelmek zorunda kaldık. İsrail, Orta Doğu üzere alternatif pazarlara yöneldik. Oralardan da önemli akışlar oldu. Şu an eylül ortasına kadar otellerimiz büsbütün dolu, çok ufak boşluklarımız var. Pazarlama çalışmalarımız da büsbütün eylülün son yarısından sonrasını kapsıyor” dedi.

DOLULUKLAR ÇOK GÜZEL GİDİYOR

Rusların ödeme ve uçak sıkıntılarının tahliliyle hareketlilik artmasına rağmen, alternatif pazarlardaki yoğunluk nedeniyle oda-kapasite sorunu yaşandığını anlatan Çağlar, “Odalarımızı Ruslara veremedik, onun yerine alternatif pazarlara verdik. Bu önümüzdeki 1 ay daha devam edecek. Eylül sonu üzere tekrar gözden geçireceğiz. Lakin doluluklar maşallah diyelim, çok uygun gidiyor. Avrupa pazarı pandemi sürecinde iki yıl çok gelemedi, bu sene beklediğimiz kadar geldi. İngiltere pazarı canlandı. Lakin çok enteresan bir yıl yaşıyoruz. Olağanda otellerin evvelki yıllarda pazarları İngiltere, Almanya, Rusya iken bu sene çabucak her pazardan eşit derecede, eşit oda sayılarında konuk konaklatıyoruz” diye konuştu.

YEPYENİ KONUK PORTFÖYÜ

Pazar çeşitliliğine kendi otellerinden örnek veren Çağlar, “Bizim yaklaşık 7 ana marketimiz oldu. İskandinav ülkeleri, İngiltere, Almanya, Türkiye, İsrail, Orta Doğu, Rusya. Bunların hepsi eşit seviyede, daldaki tüm otellerde de bu formda yansıdı. Bu konuk çeşitliliği eylül ortasına kadar devam edecek. Eylül sonrası birçok ülkede okullar başlıyor, mevsimler değişiyor. Avrupa pazarının biraz daha tartı kazanacağı gözüküyor. Uygun bir dönem geçiyor, hoş bir yoğunluk oldu. Orijinal bir konuk portföyüyle karşı karşıyayız. Bu hoş günler inşallah devam eder. Dönem da uzadı, Kasım 15’ine kadar devam edecek hareketlilik görünüyor” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*