ABD’de 4 Temmuz saldırganı kalabalığa karışmak için bayan kıyafetleri giydi

ABD’nin Illinois eyaletinde yer alan Highland Park’ta dün Bağımsızlık Günü kutlamaları sırasında 22 yaşındaki Robert E. Crimo isimli saldırgan kalabalığa ateş açmış ve 6 kişiyi öldürmüş, 20’den fazla kişiyi de yaralamıştı. Lake County Şerif Ofisi Sözcüsü Christopher Covelli düzenlediği basın toplantısında akın ile ilgili son gelişmeleri kamuoyu ile paylaştı.

Kaçmak için bayan kıyafeti giydi

Covelli, polis tarafından saatler sonra yakalanan Crimo’nun akının akabinde kaçarken kalabalığa karışmak için bayan kıyafetleri giydiğini tabir ederek, Crimo’nun bu kıyafetleri yüzündeki dövmeleri ve kimliğini gizlemek için yaptığı üzerinde durulduğunu aktardı. Crimo’nun kılık değiştirmesinin olay yerinden kaçan öbür beşerlerle ahenk sağlamasına yardımcı olduğunu söz eden Covelli, akının akabinde saldırganın bölgede yaşayan annesinin konutuna yürüdüğünü ve annesinin aracını aldığını aktardı.

Kalabalığa 70’ten fazla kere ateş etti

Covelli, Crimo’nun çatıdan kalabalığa 70 elden fazla ateş ettiğini belirterek, Crimo’nun gözaltına alındığı sırada taarruzun yapıldığı çatının haricinde araçta da ikinci bir tüfek bulunduğunu tabir etti. Şu anda saldırganın gözaltında olduğunu aktaran Covelli, tüm ipuçlarının Crimo’nun tek başına hareket ettiğini gösterdiğini açıkladı.

Saldırıyı haftalar evvel planladı

Saldırının planlı olduğu üzerinde durulduğunu aktaran Covelli, “Soruşturmanın bu noktasında ve bunların bir kısmı ön hazırlık niteliğindedir, bu nedenle ilerlemeye devam ettikçe değişebilir. Fakat Crimo’nun bu saldırıyı birkaç hafta evvelce planladığını düşünüyoruz” dedi.

Neden saldırdığı şimdi aydınlatılamadı

Crimo’nun kelam konusu saldırıyı neden gerçekleştirdiğinin şimdi bilinmediğini aktaran Covelli, soruşturmanın sürdüğünü ve müfettişlerin Crimo’nun sorgusuna devam ettiğini belirtti. Covelli, şu anda hücumun “ırk, din ya da öbür bir güdümlü”

ABD’de 5 günlük yas

ABD Lideri Joe Biden, Highland Park saldırısının kurbanlarını onurlandırmak için Beyaz Saray ve tüm kamu binalarında bayrakların yarıya indirilmesi buyruğu verdi. Kelam konusu kararın 9 Temmuz’a kadar yürürlükte olacağı aktarıldı.

YouTube ve Spotify, içeriklerini kaldırıyor

Saldırının akabinde Crimo’nun toplumsal medya platformlarında yaptığı paylaşımlarda kaldırılmaya başlandı. YouTube ve Spotify, saldırgan ile kontaklı olan içerikleri kaldırdıklarını duyurdu. Öteki toplumsal medya platformları ise şimdi bahisle ilgili bir açıklama yapmadı.

İktisat

Kıdem tazminatında tavan fiyat belirli oldu

Bitbot

Kripto ticaret botu ile vakitten kazan!

3. Sayfa

Konya’da kuyumcuyu öldüren üniversite öğrencisi: Canı benim için değersiz

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*