Arpacık Soğanın Antioksidanlardan Güçlü, Tansiyonu Ve Yüksek Kolesterolü Düşürebildiğini Duyunca Marketlere Koşacaksınız

Soğanın ortası yoktur: Ya seversiniz ya da nefret edersiniz. Sonsuz sayıda yemeği tatlandırmak ve çiğ yahut pişmiş olarak yenmek için 10’dan fazla çeşitle sotenin kraliçesidir. Kokusu ancak hepsinden değerlisi tadı çok ağırdır ve ana mutfak pahası her yemeğe çok lezzet vermesidir. Buna karşın, birçok kişi onu çok keskin, bazen baharatlı ve sindirim “iniş çıkışlarından” ve o ağır nefesi yok etmenin güç olmasından sorumlu buluyor. Bununla birlikte, tüm yıl boyunca süpermarkette bulduğumuz, lakin birden fazla vakit görmezden geldiğimiz çok daha hassas bir tada sahip bir alternatif olabilir.ARPACIK SOĞANIN ANTİOKSİDANLARDAN VARLIKLI, TANSİYONU VE YÜKSEK KOLESTEROLÜ DÜŞÜREBİLDİĞİNİ DUYUNCA MARKETLERE KOŞACAKSINIZ

Arpacık soğan ( Allium ascalonicum L. ), pırasa, frenk soğanı, yeşil soğan, sarımsak ve beyaz, sarı ve tatlı soğan üzere öteki soğan çeşitlerinin yanı sıra Allium ailesine aittir. Dış derisi besbelli bir bronz rengindedir ve hali uzun, bazen daha yuvarlak ve bazen daha incedir. Küme halinde büyürler, daha az su içerirler ve klasik soğanlardan daha ince kabuklara sahiptirler, fakat gözlerinizi birebir formda sulandırabilirler.

ARPACIK SOĞANIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bununla birlikte, özellikleri ortasında, çok agresif olmayan ve neredeyse şekerli bir tada bağlı olarak yalnızca mutfak olanlar yer almaz. Aslında, arpacık soğan da harika beslenme özelliklerine ve bedenimizde harekete geçmeye hazır sayısız yarara sahip olacaktır.

  • Potasyum, fosfor, kalsiyum ve magnezyum üzere mineral tuzları
  • C, K üzere vitaminler ve B kümesine ilişkin birkaç vitamin
  • A vitamini, manganez, selenyum ve allisin üzere antioksidanlar
  • Bilhassa “allisin” ismi verilen molekül aşağıdakilere yardımcı olabilir
  • Kan kolesterol düzeylerini denetim altında tutmak
  • Kan damarlarındaki sertliği gevşeterek kan basıncını düşürür

KANSERE KARŞI GÖZETİCİ

Arpacık soğanı, antidiyabetik, antiviral ve antibakteriyel özelliklere sahip olacaktır. Ayrıyeten tekrar allisin ve ayrıyeten potasyum sayesinde kalbe ve kardiyovasküler sisteme uygun gelir. Son olarak, B kümesi vitamin seti ve mevcut olan B1, B2, B3, B5 ve B6, metabolizmanın yeterli bir biçimde çalışmasını teşvik edecektir. Ayrıyeten arpacık soğanları bedeni koruyan ve kanser, kalp hastalığı ve diyabet hastalığı riskini azaltan, zerzevat ve meyvelerden elde edilebilen bir cins antioksidan olan flavonoid de içerir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*