AVM’de hırsızlığa dikkat! “Müessese sorumluluğunda olmaması kelam konusu değil”

Avrupa Kurulu tarafından paylaşılan ‘2021 Cezaevi İstatistik Raporu’na nazaran, Türkiye araştırmaya dahil olan 49 ülke ortasında Rusya’dan sonra en fazla mahkum sayısına sahip olan ikinci ülke oldu. Hususla ilgili olarak kıymetlendirme de bulunan İzmir Barosu avukatlarından Alperen Cihan Çetinkaya, şu anda mahkumların yüzde 12.3’ünün hırsızlık cürmünden karar giydiğini aktardı.

“HUKUKEN BİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”

Çetinkaya hırsızlık olaylarının önemli bir kısmının AVM’lerde yaşandığını belirtirken, başta alışveriş merkezleri olmak üzere pek çok işletmenin yeni jenerasyon güvenlik tedbirlerine daha fazla yatırım yaptığına dikkat çekti. Buralardaki kimi konuların hukuk dışı olduğunu tabir eden Çetinkaya, “Kanunen tüketicilerin can ve mal kaybından sorumlu olan AVM’ler ile bu AVM’lerdeki işletmeler yanlış yaptırımlar konusunda başı çekiyor. Alışveriş merkezleri her gün yüzlerce tüketicinin girip çıktığı ağır yerlerdir ve niteliği gereği müşterilerine karşı çeşitli güvenlik önlemlerini almak durumundadır. Hasebiyle AVM içinde kaybolan ve çalınan eşyaların kurum sorumluluğunda olmaması üzere bir durum kelam konusu değildir. “İşletmemiz çalınan eşyalarınızdan sorumlu değildir” gibisi yazıların hukuken bir geçerliliği yoktur. Son periyotta birçok AVM’nin bu çeşit ikazlara başvurmasının gerisindeki tek neden tüketicileri haklarını talep etme konusunda caydırmaktır. Mağaza duvarlarında yahut camekanlarda bu cins ibarelere yer veren işletmeler yalnızca yazı asarak bu mesuliyetlerinden kurtulmaz. Birtakım müşteriler hakkı olmasına karşın bu haktan haberdar olmadığı için çalınan eşyalardan müesseseyi sorumlu tutmuyor” dedi.

“MAĞAZADAN BEDEL TALEP ETME HAKKI VARDIR”

Çetinkaya müşterilerin kendi haklarını almasına pürüz olan ve kurumun çalınan ya da kaybolan eşyalardan sorumlu olmadığını belirten ibarelerin Yargıtay kararına nazaran de geçersiz olduğunu vurguladı.

Açıklamalarına devam eden Çetinkaya kelamlarını şu sözlerle tamamladı;

“Müşteriler alışveriş merkezlerinde geçirdikleri müddet boyunca can ve mal güvenliği açısından AVM’lerin sorumluluğu altındadır ve kişinin kendi inisiyatifi ya da muhafazası dışında kaybolan eşyaları karşılığından mağazadan kıymet talep etme hakkı vardır. Bununla birlikte mağazaya tutturulan tutanağın geçerli olması için çalınma yahut kaybolma durumunun müşterinin kendi kusuru olmaması gerekir, aksi halde karar geçersizdir”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*