Ayda 100 Euro’ya elektrikli araç

Bloomberg’in haberine nazaran, Fransa’da Kamu Hesaplarından Sorumlu Devlet Bakanı Gabriel Attal, LCI kanalında yaptığı açıklamada, kelam konusu plana nazaran elektrikli araçların ayda 100 Euro’ya kiralanmasını sağlayacaklarını ve maliyetin birçok kişinin akaryakıt için yaptığı harcamadan daha az olduğunu belirtti. Düşük maliyetli kiralama planının, güç geçişi sırasında elektrikli araçların yüksek maliyetlerini dengelemeye yardımcı olacağını tabir edildi.

Hükümet, atılacak adımların ne kadar süratli uygulanabileceği ve var olan elektrikli araçlar üzerinde çalışıldığını söyledi.

Düşük gelirli haneler için devlet takviyeli bir kiralama programı kelamı veren Macron, sübvansiyonlar olsa bile elektrikli araçların hala birçok kişi için erişilemeyecek olmasına ait tenkitlere de karşı çıktı.

Fransız hükümeti, 47 bin Euro’dan daha düşük maliyetli elektrikli araçların satın alımında 6 bin Euro’ya kadar sübvansiyon sunarken; 2022’nin birinci yedi ayında Fransa’da satılan arabaların yüzde 12’sinin elektrikli arabalardan oluştuğu açıklandı.

Düşük maliyetli elektrikli araçlar ortasında, Dacia Spring yer alırken; uzun müddetli kiralamada ayda 120 Euro’ya; yakında üretimi durdurulacak Nissan Leaf, Fiat New 500 üzere araçlarsa ayda 139 Euro’ya; Renault Twingo ise ayda 150 Euro’ya kiralanabiliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*