Bakan Akar’dan F-16 satışını koşula bağlayan tasarıya reaksiyon: ‘Bir küme çıkmış ortalığı karıştırıyor’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yunanistan’ın, Türkiye’ye F-16 satılmamasına yönelik faaliyetleri ile ABD Temsilciler Meclisi’nin Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı’na “Türkiye’ye F-16 satışını kurala bağlayan” eklemeyi kabul etmesine ait değerlendirmesi sorulan Akar, tedarikle ilgili sürecin sürdüğünü ve bunu yakından takip ettiklerini belirtti.

Yunanistan’ın mevzuyu “uluslararası ilgiler normlarında izah edilemeyecek boyutlara” getirdiğini tabir eden Akar, “Yunanistan, Türkiye ve ABD askeri heyetleri ortasında F-16 tedariki ve modernizasyonuna yönelik varılan mutabakata, çeşitli teşebbüslerle ellerinden geldiğince tesir etmeye çalışıyor” diye konuştu.

“ABD’NİN BU OYUNA GELMEMESİNİ BEKLİYORUZ”

Türkiye’nin taleplerinin hem Türkiye-ABD hem de NATO bağlarına uygun olduğunu vurgulayan Akar, “ABD yetkilileri görüşmelerde Türkiye’nin kıymetli bir müttefik olduğunu, NATO yetkilileri de Türkiye’nin kıymeti ile birlikte teröristle, göçle uğraşındaki muvaffakiyetini tabir ediyorlar. Hal bu türlü iken bu durumu nasıl izah edeceksiniz? Bir milletvekili, bir küme çıkmış orada birtakım manipülasyonlar, dezenformasyonlarla ortalığı karıştırıyor. ABD’nin bu oyuna gelmemesini bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

“ŞART OLMAMASI GEREKİR”

“NATO’nun güçlü olması için üyelerinin güçlü olması” gerektiğini belirten Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Askeri yetkililer bunun farkında, çalışmalarımızı biliyorlar, biz de görüşlerimizi tüm görüşmelerimizde açıklıkla lisana getiriyoruz. Türkiye güçlü bir devlet. ‘Ben sana bunu veririm lakin şunu yapmayacaksın’ üzere kaideli bir şeyin olmaması gerekir. Askeri heyetler ortası görüşmelerde mantıklı parametrelerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Süreç devam ediyor. Askeri, siyasi, diplomatik manada çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Temennimiz aklıselimin hakim olması, makul, mantıklı tahlillerin ortaya çıkmasıdır.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*