Bakan Soylu açıkladı: Urfi Çetinkaya’nın kardeşi gözaltında!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Polis Müzesi’nde gazete, televizyon ve haber ajanslarının Ankara temsilcileriyle bir ortaya geldiği “Uyuşturucuyla Çaba Toplantısı”nda açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

Toplantı sırasında kendisine bir not iletilmesinin akabinde İçişleri Bakanı Soylu, “Bir baron daha şu anda gözaltında bugün prestijiyle. Uzun müddettir peşindeydik, Urfi Çetinkaya’nın kardeşi. Urfi Çetinkaya’nın kardeşi şu an gözaltında. Uzun vakittir buna da projeli operasyon yapıyoruz.” bilgisini paylaştı.

Amaç kitlesi gençler olan uyuşturucunun, dünyanın karşı karşıya kaldığı en temel meselelerden biri olduğuna işaret eden Soylu, Afganistan’ın eroinin üretim merkezi, İran’ın ise eroinin geçiş ve metamfetaminin üretim merkezi olduğunu söyledi.

Bakan Soylu, Avrupa ve Çin’de sentetik uyuşturucu üretildiğini, uyuşturucu arzı konusunda önemli tehditle karşı karşıya kalındığını lisana getirdi.

Avrupa’nın uyuşturucu kullanımını özgürlük alanlarıyla birlikte değerlendirdiğini söz eden Soylu, eroinin, Türkiye’yi de içine alan rotasının bulunduğunu, kokainde ise temel rotanın, Amerika ile Avrupa ortasında olduğunu anlattı.

Türkiye’de de kokain yakalamalarında artış yaşandığını bildiren Soylu, “Ne hikmetse, bir türlü ortada olmayan kokain konteyneri senaryosu üzerinden, birileri tarafından, Türkiye’nin güya ‘kokain cenneti’ne döndüğü halinde bir algı da oluşturuldu. 2016’da 845 kilogram, 2021’de 2 ton 841 kilogram kokain yakaladık.” diye konuştu.

Süleyman Soylu, Belçika, Hollanda ve İspanya’da toplam 156 ton kokain yakalandığını aktararak, “Türkiye’nin, bilhassa de Mersin Limanı’nın, kokain pazarı olduğu formundaki telaffuzlar, niyetli propagandadan diğer bir şey değildir. Bunu, sayılar da teyit etmektedir. Bu türlü bir gelişmeyi teyit eden hiçbir saha bulgusu da mevcut değildir.” tabirini kullandı.

Uyuşturucu unsur metamfetaminin de büyük bir tehlike olduğunu söyleyen Soylu, 2017’den itibaren saha baskısıyla bonzainin tesirinin, yaygınlığının en az düzeye indirildiğini, bunun kıymetli bir muvaffakiyet olduğunu vurguladı.

“Gençler, zombi üzere meydanlarda yürüyorlardı” diyen Soylu, şu anda okul etraflarında, meydanlarda ve öbür bir noktada bu türlü bir manzarayla karşılaşılmadığına dikkati çekti.

Avrupa’da ele geçirilen metamfetamin ölçüsünün, 2010-2020 yıllarında yüzde 477 oranında arttığını, Avrupa’nın ve Türkiye’nin yeni bir tehditle karşı karşıya kaldığını söz eden Soylu, Türkiye’nin metamfetamini tam olarak tanımadığına işaret etti. Bakan Soylu, Avrupa’da 2020’de 2,2 ton, Türkiye’de ise tıpkı periyotta 4,1 ton, geçen yıl da 5,5 ton metamfetamin yakalandığını açıkladı.

“SOKAKTA ‘METİN AMCA’ İSMİYLE BİLİNİYOR” 

Uyuşturucu nedeniyle yaşanan ölümlerde, 2016’da yüzde 1,4 olan tek başına metamfetaminden kaynaklanan mevt oranının, 2021’de yüzde 35,6’ya çıktığına dikkati çeken Soylu, husus bağımlılığından tedavi görenler ortasında, metamfetamin bağımlılarının oranında artış yaşandığını aktardı.

İçişleri Bakanı Soylu, “Bağımlılık yapma ihtimali çok yüksek. Sokakta ‘Met,’ ‘Metin amca’, ‘Kristal’ üzere isimlerle biliniyor. Diş eti bozuklukları ve kemiklerde erime üzere nedenlere yol açıyor.” bilgisini paylaştı.

Unsur kontaklı ölümlerde, Avrupa’da 2019 bilgilerine nazaran milyonda 15, Türkiye’de ise 2019 bilgilerine nazaran milyonda 6 olarak gerçekleştiğini lisana getiren Soylu, Türkiye’nin kullanıcılık ve mevt oranlarında Avrupa’nın altında yer aldığını kaydetti.

Soylu, “Metamfetaminle gayretimizi güçlü halde yapar ve yenersek Türkiye, dünyada uyuşturucuya bağlı vefatlar konusunda en az vefatı yaşayacak ülke olacak. Bunu başarabilir miyiz, başarırız. Buradaki sıkıntı, metamfetamini mağlup etmektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Uyuşturucu operasyonlarının, gözaltı sayısının arttığını belirten Soylu, “Uyuşturucuda tutuklu sayıları 2012’de 22 bin 445, 2016’da 37 bin 367. Beni çok eleştirmişlerdi, ‘Uyuşturucu satanı görürseniz ayağını kırın’ dediğimde, 2017’nin başıydı. Şu anda Türkiye’de uyuşturucudan tutuklu sayısı 106 bin 37. Bunun çok büyük kısmı, yüzde 90’ın üzerinde diyebiliriz, uyuşturucu satıcısıdır.” diye konuştu.

Türkiye’de 2016’da eroinin yüzde 24’ünün doğu hudutlarında, yüzde 76’sının ise batı vilayetlerinde yakalandığını hatırlatan Soylu, oluşturulan operasyonel kabiliyetle, geçen yıl bu tablonun aksiye çevrilerek, hususun batı vilayetlere gitmeden hudutlarda ele geçirildiğini söz etti.

“BATAKLIK’TA FETÖ İLTİSAKI DA VAR”

Cumhuriyet tarihinin en büyük uyuşturucu ve kabahat geliri operasyonu olan “Bataklık Operasyonu”nu hatırlatan Soylu, “Özellikle bu operasyon başladıktan sonra basında bize karşı yürütülen karalama kampanyalarının yoğunluğunun uyuşturucu uğraşı veren herkesi, teşkilatımızı itibarsızlaştırmaya yönelik propaganda faaliyetlerinin gayesini kamuoyunun takdirine bakıyorum.” dedi.

Süleyman Soylu, terörle ve uyuşturucuyla uğraşta yürütülen cürüm gelirleri operasyonlarının, son 2-3 yılda ortaya konulan, kabahati kaynağında kesmeye çalışan en değerli adımlardan olduğunu vurguladı.

“Bataklık’ta FETÖ iltisakı da var” diyen Bakan Soylu, bir soru üzerine, hatayla ve suçluyla gayret ettiklerine işaret etti. Soylu, “Benim şahsi açımdan, Bataklık Operasyonuna kadar her şey olağandı. Ben, Bataklık Operasyonu’nun ferdî hayatımda öteki bir değişiklik açtığını düşünüyorum. Bundan rahatsız değilim. Zira o beşerler Türkiye’de yaşıyorlardı ve bu işi yapıyorlardı. Bataklık Operasyonu’nun birinci ihbarı şahsıma gelmiştir, cep telefonuma.” cevabını verdi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyuşturucu baronlarına bir şey yapılmadığı tarafında telaffuzlarda bulunduğunu anımsatan Soylu, bu tabirlerin uyuşturucuyla gayret edenleri töhmet altında bıraktığını, Türkiye’nin gayretinin etkisizleştirilmeye çalışıldığını belirtti.

Bakan Soylu, 2016-2021 yıllarında 945 kabahat tertip çetesinin çökertildiğini, bu operasyonlarda 9 bin 633 şüphelinin yakalandığını bildirdi.

 

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.