Başkan Mehmed Öztürk: “Elimi Taşın Altına Koyuyorum”

6 Şubat günü Kahramanmaraş Merkezli meydana gelen depremler yaklaşık 13 milyon insanımızı etkilemiş, deprem gerçeğini bir kez daha göstermiştir.

Bu doğrultuda harekete geçen Ilgaz Belediye Başkanı Mehmed Öztürk’ün öncülüğünde İki farklı fay hattının ortasında bulunan ve geçmişte önemli depremler geçirmiş olan Ilgaz ilçesinde de gelecekte olabilecek depremlerle ilgili hazırlıklar başladı.

Ilgaz Belediyesi’nde düzenlenen bilgilendirme toplantılarda yapılaşma konusunda belediye tarafından alınabilecek tedbirler, Ilgaz’da faaliyet gösteren müteahhitler, proje müellifleri ve Belediye Meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda açıklandı.

Konuyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Mehmed Öztürk: “Ülkemiz deprem ülkesi. Bu gerçeği kabul ediyoruz. Güzel ilçemiz Ilgaz da iki fay hattının tam ortasında yer alıyor. Geçmişte büyük depremler olmuş. Depremi engelleyemeyeceğimize göre tedbir almalıyız.

Ilgaz olarak bugüne kadar maalesef depreme yeterince hazırlanamadık. Geçmişte, kullanılan malzeme veya zemin analizlerinin eksikliğinden kaynaklı ilçemizdeki mevcut yapılarda eksiklikler bulunmakta. Özellikle 1999 öncesi yapılar tehlike arz ediyor.

Bütün bu gerçekleri göz önünde bulundurarak bugün toplantımızı yaptık. Belediyemizin teknik personelleri sunumlarını gerçekleştirerek deprem konusunda alınabilecek önlemler, yapılaşma ve imar noktasında atılması gereken adımları Ilgazlı müteahhitler, proje müellifleri ve meclis üyelerimize açıkladılar.

Hep birlikte Ilgaz için yapılması gerekenleri yapıp ileride oluşması muhtemel bir depremde zararı en aza indirmek açısından çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Ben Mehmed Öztürk olarak elimi taşın altına koyuyorum. Vatandaşlarımızdan ricamdır. Lütfen alınacak kararlara uygun, depreme dayanıklı ve Ilgaz’ın şanına yaraşır bir şehirleşmede bizlere destek olsunlar. Ilgaz’ı depreme hep birlikte hazırlayalım.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir