Bayanların yüzde 60’ı pandemi devrinde yalnız ve çaresiz kaldı

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı “Pandemi Gölgesinde Bayana Karşı Şiddet İzleme Raporu”nun sonuçlarını açıkladı. Çalışmayla bayanların pandemi devrinde belediyelerin önleyici, caydırıcı, esirgeyici, güçlendirici, destekleyici hizmetlerine erişip erişemedikleri ve erişememekten kaynaklı olarak bayanların uğradıkları hak ihlalleri ortaya konuldu. Çalışma kapsamında Adana, Ankara, Samsun, Balıkesir, Trabzon, Bursa, İzmir, Gaziantep, İstanbul, Erzurum, Kayseri, Malatya kentlerinde yaşayan 350 bayanla anket yapıldı.

Çalışma pandemide büyükşehir belediyelerinin bayana karşı şiddetin önlenmesine yönelik yükümlülüklerini çoğunlukla yerine getirmediğini, bu nedenle bayanların şiddete uğradıklarını ve derin hak ihlalleri yaşadığını ortaya koydu. Araştırmada öne çıkan sonuçlar şöyle oldu:

– Bayanların yüzde 60’a yakını anne, baba, erkek kardeş, eş, eski eş ve öbür aile büyükleri tarafından şiddete uğradı.

– Meskenler bayanlar için inançlı alanlar olmadı ve bayanlar konutun içinde daha fazla şiddete maruz kaldı.

– Ruhsal şiddete uğrayanların büyük kısmı bekâr bayanlardan oluştu.

– Pandemi devrinde belediyelerin bayana yönelik şiddetle uğraşta önleyici, hami ve destekleyici hizmetlerinden “Evet” faydalandım diyen hiçbir bayan olmadı.

– Belediyesi tarafından hiçbir faaliyet yapılmadığını belirtenlerin oranının yüzde 58 oldu.

– Büyükşehir ya da ilçe belediyelerinde yüzde 65 oranında rastgele bir faaliyet yapılmadı, fakat yüzde 35 oranında büyükşehir ya da ilçe belediyelerinde faaliyet yapıldı.

– Belediyelerin pandemi periyodunda şiddetle ilgili çalışmaları bilgilendirme faaliyetleri ile sonlu kaldı.

“HER TÜRLÜ ŞİDDETTE ARTIŞ OLDU”

Küresel Eşitlik ve Kapsayıcılık Ağı Lideri Ayşe Kaşıkırık, araştırma sonuçlarını Cumhuriyet’e kıymetlendirdi. Kaşıkırık, pandeminin herkes için eşit sonuçlar ortaya çıkarmadığına vurgu yaptı. Kaşıkırık “Pandemide dünya genelinde bayanlar için her türlü şiddet cinsinde artış yaşandı. Bayanlar sadece fizikî değil ekonomik ve ruhsal şiddet tiplerine de maruz kaldı. Belediye çalışmaları ise daima kampanya biçiminde kaldı. Sığınma meskenlerinin çok eksik olduğunu fark ettik” dedi. Araştırmaya nazaran 12 büyükşehir belediyesinden yalnızca İstanbul, Bursa, Ankara, Gaziantep ve İzmir’de belediyelerin sığınma meskenleri bulunuyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.