BM Bayan Ünitesi: Tam cinsiyet eşitliğine ulaşmak için 300 yıl gerekiyor

Birleşmiş Milletler (BM) Bayan Ünitesi, bugün yayınladığı raporunda tam cinsiyet eşitliğine ulaşmak için 300 yıla yakın bir mühlet gerektiğini açıkladı.

Salgın, şiddetli çatışmalar, iklim değişikliği, bayanların cinsel-üreme sıhhatine ve haklarına yönelik yansılar üzere global zorlukların cinsiyet eşitsizliklerini daha da şiddetlendirdiğini belirten BM Bayan Ünitesi, tam cinsiyet eşitliğine ulaşmak için 300 yıla yakın bir müddet gerektiğini vurguladı.

“İŞ YERİNDE EŞİTLİK İÇİN 140 YIL GEÇMESİ LAZIM”

BM Bayan Birimi ve BM Ekonomik ve Toplumsal İşler Departmanı (UN DESA) tarafından yayınlanan raporda; mevcut ilerleme süratiyle yasal müdafaadaki boşlukları kapatmanın ve ayrımcı kanunları kaldırmanın 286 yıla kadar süreceği öngörüldü. Bayanların işyerinde güç ve liderlik konumlarında eşit olarak temsil edilmeleri için 140 yıl, ulusal parlamentolarda eşit temsili sağlamak için en az 40 yıl gerektiğine dikkat çeken BM raporu; en çok acıyı en fakir kırsal bölgelerdeki kızların çekeceğini vurguladı.

“KADINLAR, 800 MİLYAR DOLAR GELİR KAYBINA UĞRADI”

Dünya genelinde yoksulluğun bile bayan ve kız çocuklarını erkeklere oranla daha fazla etkilediği belirtilerek 2022’nin sonunda, 368 milyon erkek ve erkek çocuğa kıyasla, yaklaşık 383 milyon bayan ve kız çocuğu çok yoksulluk içinde yaşayacak denildi. Raporda küresel olarak kadınlar, salgın nedeniyle 2020’de varsayımı 800 milyar dolar gelir kaybettiği vurgulandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*