Borsa, haftayı rekorla tamamladı

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günü yüzde 2,44 karla 3.521,38 puandan tamamlayarak tüm vakitlerin en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken, gördüğü en yüksek düzey rekorunu 3.545,86 puana taşıdı.

BIST 100 endeksi, evvelki kapanışa nazaran 83,97 puan artarken, toplam süreç hacmi 99,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 7,49, holding endeksi yüzde 1,44 kıymet kazandı. Bölüm endeksleri ortasında en çok kazandıran bankacılık, en çok gerileyen ise yüzde 3,28 ile spor oldu.

Analistler, Avrupa Merkez Bankası’nın dün beklentiler doğrultusunda 75 baz puanlık faiz artışına gitmesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu ayki para siyasetine ait belirsizliklerin azalmasıyla global hisse piyasalarında müspet bir seyir izlendiğini söyledi.

Haftaya yurt içinde ödemeler istikrarı, sanayi üretimi, iş gücü istatistikleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) iştirakçi anketi, yurt dışında ise ABD, Avro Bölgesi, İngiltere ve Almanya’da enflasyon, ABD, Çin ve Japonya’da sanayi üretimi başta olmak üzere ağır bilgi gündeminin takip edileceğini lisana getiren analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.550 puanın direnç, 3.380 ve 3.330 düzeylerinin takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*