Burun kanamasıyla başladı: Türkiye’de 2’nci dünyada 13’üncü olay [İmmünglobülin G4 (IgG4) hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?]

Elazığ’da 3 yıl evvel burun kanaması ile hastaneye başvuran 17 yaşındaki Ayşe Tuncel, İmmünglobülin G4 (IgG4) hastalığı teşhisi ile Türkiye’de 2’nci, dünyada ise 13’üncü hadise olarak kayıtlara geçti.

İlk ameliyatı sonrası ikinci bir ameliyat daha olması gereken Tuncel, “Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum” dedi.

Elazığ’da ailesiyle yaşayan Ayşe Tuncel, 3 yıl evvel burun kanaması şikayetiyle hastaneye başvurdu. Hastanedeki birinci muayenede Ayşe’nin burnunda toplu iğne ucu kadar bir delik olduğu tespit edildi. Ayşe’nin bu mühlet zarfında burnundaki delik 4.5 santimetre büyüklüğüne ulaştı.

Elazığ ve Ankara’da yapılan ayrıntılı tetkikler sonucunda genç kıza IgG4 teşhisi konuldu. Genç kız bu hastalıkta Türkiye’de 2’nci, dünyada 13’üncü olay olarak kayıtlara geçerken, Türkiye’deki birinci hadisenin hayatını kaybettiği öğrenildi.

“NEFESİM KESİLEREK UYANIYORUM”

İlk ameliyatını hayırseverlerin dayanağıyla olan Tuncel’in sıhhatine kavuşabilmesi için ikinci bir ameliyat olması gerekiyor. 3 yıldır gözüne rahat uyku girmediğini anlatan Ayşe Tuncel, “Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum” dedi.

Yaşadığı güçlü süreci anlatan genç kız, “3 yıl evvel doktora burun kanaması sorunu nedeniyle gittik. Burnumda delik olduğunu söylediler ve akabinde burnumdaki delik gittikçe büyümeye başladı. Birinci ameliyatımı oldum, yüzde 50 oranla tutmadı. İkinci bir ameliyat olmak zorundayım. Ben artık geceleri rahat uyumak istiyorum. Uykuda nefesim kesilerek uyanıyorum. Bir anda nefesim kesiliyor, uykudan ağzım dilim kuruyarak uyanıyorum. Bu yüzden de ameliyatımı olup kurtulmak istiyorum” diye konuştu.

İMMÜNGLOBÜLİN G4 (IGG4) HASTALIĞI NEDİR, NASIL TEŞHİS EDİLİR?

İmmünglobulin G4 (IgG4) bağlı hastalıklar yeni tanımlanmış ve pankreas ve safra yolları dahil birçok organı tutabilen kıymetli bir hastalık kümesidir.

Geçmişte organa hudutlu farklı hastalıklar olduğu zannedilen bir küme hastalığı kapsamaktadır. Son yıllarda Japon araştırıcıların önderliğinde farklı organ tutulumlarını birleştiren “IgG4 bağlantılı hastalık” formunda yeni bir isimlendirme yapılmış ve her bir tutulum için isimlendirme ve teşhis kriterleri belirlenmiştir.

Bu hastalıkta teşhis koymak için saptanan şişlik ve kitlelerden biopsi yapılmaktadır. Hastaların yüzde yetmişinde kanda IgG4 oranı yüksektir.

Hastalıkta erken teşhis ve tedavi çok kıymetli olmakla birlikte tedavinin temel ilacı kortizondur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*