Çizme’de çok sağın yükselişi: İtalya birinci bayan başbakana hazırlanıyor

İtalya’da Başbakan Mario Draghi’nin istifa etmesinin akabinde parlamento feshedildi ve 25 Eylül’de erken seçimlere gidilmesi kararı alındı.

Yaklaşık 1,5 yıldır sallantılı bir halde başbakanlık koltuğunda oturan Draghi, koalisyon ortaklarının itimat oylamasından çekilmesi üzerine istifasını sundu. Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından reddedilen istifayı ikincisi takip etti. Mattarella bu defa Draghi’nin istifasını kabul etti ve parlamentoyu feshettiğini açıkladı. Ülke, 25 Eylül’de erken seçime giderek yeni hükümeti kuracak partiyi belirleyecek.

Avrupa’da bilhassa sistemsiz göçmen krizinin yaşanmasının akabinde süratle yükselişe geçen çok sağcı popülist neo-faşist hareketlerin İtalya ayağını çeken İtalya’nın Kardeşleri Partisi önderi Giorgia Meloni’nin seçimlerden zaferle çıkması bekleniyor.

HIZLA YÜKSELİŞTE

19 Ekim 2019’da Piazza San Giovanni meydanında düzenlenen “İtalyan gururu” mitingiyle büyük bir çıkış yakalayan ve buradaki kelamları kitap ve müzik olan Meloni süratle yükselen bir siyasi takviyeye sahipti.

BBC Türkçe’de yer alan analize nazaran 2018’de yapılan son genel seçimlerde yüzde 4 oy alan FdI, ortadan geçen 4 yılda oy oranını neredeyse 6 katına çıkararak İtalya’nın en büyük partisi halinde geldi. 45 yaşındaki Giorgia Meloni de ülkenin mümkün birinci bayan başbakanı olarak anılmaya başladı.

Göçmenleri ve eşcinsel çiftlerin hak taleplerini amaç alan Meloni, faşizmle özdeşleşmiş bir mottoyla, “Biz İlah, vatan ve aileyi savunacağız” kelamlarıyla ‘halka kimliğini unutturmak istediği’ tez edilen “küresel güçlere” meydan okuyordu.

“BEN BİR KADINIM! BİR ANNEYİM! İTALYANIM! HRİSTİYANIM”

Meloni’nin şu kelamları ileride bir slogana ve hatta gece klüplerinde çalınacak bir remikse dönüştü:

“(Onlar için) aile düşman. Ulusal kimlik bir düşman. Cinsiyet kimliği bir düşman. Bizi tanımlayan her şey onlar için bir düşman…Bu onların bir oyunu. Bizi ‘1 numaralı ebeveyn, 2 numaralı ebeveyn’ olarak, LGBT cinsiyetli, X vatandaşları olarak tanımlamak istiyorlar. Bizi kodlarla isimlendirmek istiyorlar. Lakin biz kod değiliz. Biz insanız ve kimliğimizi savunacağız.

Ben Giorgia’yım! Bir kadınım! Bir anneyim! İtalyanım! Hristiyanım!”

Meloni’nin kimlik siyasetinin tam bir özeti niteliğini taşıyan bu kelamlar ülkede ise geniş bir destekçi kitlesine ulaşmasına imkan sağladı.

ORBAN VE VOX’A YAKIN LAKİN UKRAYNA’YI DESTEKLİYOR

Avrupa siyasetinde son yıllarda süratle yükselen çok sağcı popülist hareketlere yakınlığıyla dikkat çeken Meloni, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, eski ABD Lideri Donald Trump ve İspanya’daki çok sağcı Vox partisiyle sahip olduğu yeterli ilgilerle biliniyor.

Geçen ay İspanya’da Vox’un kongresine katılan İtalyan önder, burada yaptığı hararetli konuşmada da ortak önceliklerini şöyle özetledi:

“Doğal aileye evet, LGBT lobisine hayır! Haçın evrenselliğine evet, İslamcı şiddete hayır! İnançlı hudutlara evet, kitlesel göçe hayır! Halkın egemenliğine evet, Brüksel bürokratlarına hayır! Bizim medeniyetimize evet, onu yok etmek isteyenlere hayır!”

Öte yandan Giorgia Meloni, Ukrayna’yı işgali sonrası ise Rusya’ya karşı sağ cepheden en net reaksiyon veren başkan oldu.

Sağ ittifakta yer alan başka partiler Lig ve Haydi İtalya, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile geçmişte yakın alakalara sahipti. Haydi İtalya önderi Berlusconi, Putin ile geçmişte yakın dosttu, Salvini ise Putin fotoğrafı baskılı tişörtler giyerek hayranlığını gösteriyordu. Salvini ve Berlusconi, Ukrayna savaşı sonrası da Putin’e karşı net durum almadıkları gerekçesiyle tenkit aldı.

25 Eylül’de yapılacak erken seçimler anketlerin gösterdiği üzere sonuçlanırsa, Giorgia Meloni İtalya’nın birinci bayan başbakanı ve Mussolini’den sonraki birinci çok sağcı önderi olma talihine sahip.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*