Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni eğitim yılının ders zilini çaldı

2022-2023 eğitim öğretim yılı başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi’nde düzenlenen 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Açılış Programı’na katıldı.

Sözlerine bayrak şairi Arif Nihat Asya’yı anarak başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şehit öğretmenler Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın’ı rahmetle yad etti.

Eğitimde yapılan reformlardan bahsetti

Eğitimde yapılan ıslahatların kıymetine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Derslik sayısını ikiye katlayarak kalabalık sınıf meselesini çözdük. Okullarımızı en çağdaş imkanlarla donattık. Okul öncesi eğitim seferberliği başlatarak çocuklarımızın daha erken yaşlarda eğitim süreçlerine katılmasını sağladık. Ders kitaplarını fiyatsız bir halde dağıttık. Artık yardımcı kaynakları da fiyatsız olarak sunuyoruz.” dedi.

“Kız çocuklarımızın okullaşmasında yüzde 30 olan oran yüzde 90’a ulaştı”

Kız çocuklarının okuması için de büyük gayret sarfettiklerini belirten Erdoğan, “Kız çocuklarımızın okullaşması için özel çaba gösterdik. Yüzde 30 olan okullaşma oranı yüzde 90’a ulaştı. Ağustos ayından bu yana binden fazla köy ömür merkezimizi faaliyete geçirdik. Bu sayısı 1500’e çıkarmış olacağız. Tüm liselerimizin eğitim ortamlarını, teknolojik donanımlarını elden geçiriyor eksikliklerini gideriyoruz.” sözlerini kullandı.

Tunç Soyer’in kelamlarına karşılık verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan daha sonra, geçtiğimiz günlerde Osmanlı Devleti ile ilgili kelamları nedeniyle reaksiyon çeken İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e tarih üzerinden göndermede bulundu.

“Sizi tarihinizi unutturmaya çalışan köksüzlere kulak asmayın”

Erdoğan hususa ait, “Maziden atiye kurduğumuz köprünün bu neslin en donanımlı biçimde yerişmesini beka sorunu olarak görüyoruz. Kendi ecdadınıza sövdürmeye çalışanlara prestij etmeyin. Sizi tarihinizi unutturmaya çalışan köksüzlere kulak asmayın. Bizi biz yapan değerlerimizle her vakit iftihar edin. Biz tarihi son bir asra hapsedilmeyecek kadar büyük bir milletiz. Geleceğimizi kendi devletine, kendi halkına, kendi tarihine, kinle, nefretle, öfkeyle bakan değil, tarihinden gurur duyan, ülkesine ve milletine hizmet aşkıyla yanan gençlere emanet etmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*