Doğu’nun Çukurova’sında şeftali hasadı başladı

Mikroklima özelliği ile Doğu’nun Çukurova’sı olan Iğdır’da tat, lezzet ve kokusuyla hem kentin hem de etraf vilayetlerinin her vakit birinci tercihi olan yerli şeftalilerin hasat vakti başladı.

‘Doğunun Çukurova’sı Iğdır’ın bereketli topraklarında meyve hasadı devam ediyor. Doğu Anadolu’nun kıymetli meyve üretim alanı olan Iğdır’da olgunlaşan şeftalilerin hasadına başlandı. Kentin farklı yerlerinde hasat edilmeye başlanan şeftali bölge vilayetlere sevk ediliyor.

Tat, lezzet ve kokusuyla bölge halkının her vakit birinci tercihi olan yerli şeftalileri yöre halkı hem yemeklik olarak kullanıyor hem de reçel ve komposto yapıyor. Iğdır’ın değerli şeftali bahçelerinin yer aldığı Çalpala köyünde şeftali hasadı yapan üreticiler eserlerin kolunda tam olgunlaşmadan düşmemesi için ağır bir mesai harcıyor.

Iğdır’ın eser bakımından güçlü bir vilayet olduğunu belirten Iğdır Tarım ve Orman Müdürü Özkan Yolcu, “İlimizde şu an şeftali hasadı devam ediyor. Yaklaşık 2 bin 500 dekar alanda şeftali üretimi gerçekleşmiş oluyor. Kent genelinde üretilen şeftalide bu yıl 4 bin 500 ton rekolte bekliyoruz. Emek veren tüm çiftçilerimize teşekkür ediyoruz. Iğdır’da şeftali hasadı genelde Eylül ayı içerisinde başlıyor. İlimiz merkez Çalpala köyünde ağır olmak ile bir arada Kadıkışla ve Necafali köylerinde de şeftali yetiştiriciliği yapılıyor. Kentte Zeferan dediğimiz beyaz şeftali ve Bursa şeftalisi üzere şeftalilerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz” dedi.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*