Dünyanın dört bir yanındaki genç müelliflere YTB’den eğitim

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Maltepe Üniversitesi iş birliği ile 18-25 Ağustos 2022 tarihleri ortasında dünyanın farklı ülkelerinden 65 genç muharrir ve muharrir adayının iştirakiyle düzenlenen “Uluslararası Genç Muharrirler Akademisi”nin sertifika programı gerçekleştirildi. Akademi kapsamında gençler uzman isimlerden şiir, hikaye, deneme ve çeviri üzere alanlarda eğitimler aldı.

Sertifika Programına; İtalya, Almanya, Fransa, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Yunanistan, Azerbaycan ve Afganistan’dan gelen genç muharrirler katıldı.

İstanbul’da düzenlenen sertifika merasiminde, YTB Başkanı Abdullah Eren, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Dr. Edibe Sözen yer aldı.

AVRUPA’DAKİ TÜRK VARLIĞI, DÖRDÜNCÜ, BEŞİNCİ NESİLE ULAŞTI

Programda konuşan YTB Lideri Abdullah Eren, yurt dışında yaşayan çok sayıda Türk vatandaşına ulaşmak için faaliyetler yürüttüklerini belirterek, farklı ülkelerde yaşayan vatandaşların Türkiye ile ilgilerinin kopmamasını da sağlamaya çalıştıklarını vurguladı.

Türkiye’den çok sayıda kişinin 60 yıl evvel Almanya üzere Avrupa ülkelerine emekçi olarak gittiğini ve büyük fedakârlıklar gösterdiğini aktaran Eren, bugün Avrupa’da yaklaşık 5 milyon Türk’ün yaşadığını söyledi.

Eren konuşmasının devamında ise şunları kaydetti: “60 yıl evvel giden büyüklerimiz fabrikalarda, madenlerde çalıştılar. Büyük emekler verdiler ve kalıcı oldular. Artık artık Avrupa’daki Türk varlığı, dördüncü, beşinci nesile ulaşmış durumda. Pekala, Avrupalı Türklerin, Türkiye’yle olan bağlarını nasıl muhkem hale getireceğiz? Ana vatan Türkiye ve ana lisan Türkçe başta olmak üzere bağlarımız yavaşladığında, biz düşünsel bazda nasıl bir Avrupalı Türk kimliği oluşturacağız ki onların Türkiye’yle olan alakalarını koruma edelim? Bizim değerli emellerimizden biri de bu. Edebiyat bu noktada çok değerli araç. Müelliflik akademisi çalışmamız da bu nedenle değerli bir fonksiyon yükleniyor.”

ORTAK SEVGİMİZ TÜRKÇE

Programda konuşan eski Ulusal Eğitim Bakanı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ise Balkan coğrafyasından, Avrupa’dan, Azerbaycan’dan gelen genç yazarlarla buluşmaktan büyük bir memnunluk duyduğunu lisana getirdi. Müelliflik akademisi müddetince genç müelliflere yönelik şiir, deneme, çeviri üzerine atölyeler, seminerler düzenlendiğini belirten Avcı gençlerin mevzunun uzmanları ve ustalarıyla bir ortaya geldiğini bildirdi.

 Ortak sevginin Türkçe olduğunu anlatan Avcı “Hepimizin ortak sevgisi, sevdası, Türkçe. Lakin öncelikle şunu da söyleyeyim. Her lisan hoştur. İster beş yüz kişilik bir kabilenin lisanı olsun, ister milyonlarca insanın konuştuğu bir imparatorluk lisanı olsun. Her lisan Allah’ın mucizelerindendir, ayetlerindendir. Hasebiyle her lisan tıpkı vakitte bir dünya görüşüdür. Dünyayı nasıl gördüğümüzü ve nasıl göstermek istediğimizi dillerimizle söz ediyoruz” diye konuştu.

Tercümenin kültürler ortası bağlardaki ehemmiyetine vurgu yapan Avcı, genç muharrirlerin çeviri işine ehemmiyet vermesi gerektiğine dikkat çekti. Çeviri işinin en çok Avrupa’da yaşayan gençlere yakışacağını söyleyen Avcı “Bizi, İtalyanlara, Makedonlara, Yunanlılara, Bulgarlara, Boşnaklara, Fransızlara, Almanlara tanıtmak en çok size yakışır. Fakat çeviri yaparken yalnızca o lisanı bilmek yetmiyor. O lisanın dünyasını da bilmek gerekiyor. Zira siz oralarda doğdunuz, büyüdünüz. Oralarda yaşıyorsunuz. Ana dilleriniz var. Birçoğunuz Türkçe dışında doğduğunuz ülkenin de lisanını biliyorsunuz. Hasebiyle her iki dünyanın inceliklerini, en uygun sizler yansıtabilirsiniz.” dedi.

BİZLERİ BİR ORTAYA GETİREN ORTAK ŞUUR VE ORTAK LİSANDIR

Maltepe Üniversitesi Rektörü Dr. Edibe Sözen ise bir hafta süren programın başarılı ve verimli bir halde sona erdiğini aktardı. Sertifika alan öğrencilerin kazandıkları deneyimleri ileriki ömürlerinde uygulayacaklarını kaydetti.

Yazarlık akademisi programı ile milletlerarası kamu diplomasisi oluşturmaya çalıştıklarını lisana getiren Sözen, “Zannediyorum bu emele da bir halde ulaşıldı. Ayrıyeten farklı ülkelerde yaşayan gençlerimiz bir gönül köprüsünü inşa etmeye katkıda bulundular. Fiziki sonlar ne olursa olsun bizleri bir ortaya getiren ortak şuur ve ortak lisandır. Edebiyat, sinema ve öteki alanlarda bir halde kendinizi geliştirdiniz.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*