Ekonomistler, Merkez Bankası’nın faiz kararını kıymetlendirdi: ‘Erken seçim habercisi olabilir’

Merkez Bankası’nın (MB) kararını kıymetlendiren ekonomistler, bilimsel temellerden ve MB’nin varoluş hedeflerinden uzak bu kararların seçime yönelik propaganda gereci olduğunu savundu. MB’nin karar metninde vurgu yaptığı büyüme yavaşlamasının seçim öncesi bol kredili bir periyoda girilme iletisi taşıdığını söyleyen Prof. Dr. Şenol Babuşçu, “Ya bilinçsizce hareket edildi ve gelen talimatla faiz indirildi ki bu büyük ihtimal. Ya da üzerinde düşünülüp verilen bir karardı ki bu da ‘Enflasyonu önemsemiyorum, büyümeye değer veriyorum’ demektir. Bu büyüme vurgusu da bir erken seçim habercisi olabilir” dedi. Enflasyon son dokuz aydır her ay yeni rekorlar kırdığını hatırlatan Babuşçu, “Yüksek enflasyonu büyümeyle telafi edeceklerini sanıyorlar. Kurdaki artışa karşı da artık alışkanlık haline getirip her ay yenisini çıkardıkları palyatif tahlillerden birisi daha gelebilir” diye konuştu.

Artık MB’nin karar metninin okunmaya kıymet bir yanı kalmadığını söyleyen eski Merkez Bankası Lideri Durmuş Yılmaz ise “Halkın fakirleşmesini ve enflasyonu umursamadıklarını her fırsatta söylüyorlar zati. Bugün de buna uygun bir karar aldılar. Bu karar ile enflasyonla gayret gitgide zorlaşacak ve enflasyon daha da katılaşacak. Düşük faiz ve kredi ile seçim öncesi yurttaşa para dağıtıp mesken, otomobil aldırtmaya çalışacaklar ancak hem bu eserlerin fiyatı artacak hem de bankalar bu düşük faize uyamayacak piyasada karşılığı yok bu faiz oranının” dedi.

“300 OLMALIYDI!”

Karara birçok uzman toplumsal medya hesaplarından reaksiyon gösterirken Prof. Dr. Özgür Demirtaş, “Delilik: Tıpkı şeyi yapıp farklı sonuç beklemektir” paylaşımını yaptı. Eski Merkez Bankası Başekonomisti Hakan Kara, “Her ay bundan da berbatı olamaz diyorum, ancak her ay bir formda daha da kötüsünü başarıyorlar” derken Prof. Dr. Mahfi Eğilmez ise, “Merkez Bankamızı kutluyorum. Dosta düşmana para siyasetinin nasıl yönetileceğini gösteriyor. Yalnız 100 puan az oldu, 300 olmalıydı!” paylaşımını yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*