Ergin Ataman: İngiltere maçı büyük değer taşıyor

A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu, FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri birinci tıp son maçında 3 Temmuz Pazar günü Büyük Britanya ile deplasmanda karşı karşıya gelecek.

Bu maç öncesinde A Ulusal Erkek Basketbol Grubu Başantrenörü Ergin Ataman, Sinan Fazilet Spor Salonu’nda düzenlenen medya gününde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hazırlıklara yaz başından beri devam ettiklerini söyleyen Ataman, “Son iki haftadır tam takım çalışıyoruz. Play-off finalinde çaba eden oyuncularımız ve benim de katılmamla bir arada, teknik ve taktik hazırlıklarımızın da sonuna hakikat yaklaştık. Kümede Yunanistan ile daha evvel oynanan iki maçı kaybetmişiz. İngiltere ile İstanbul’da oynanan maçta kazandık. Kümede Beyaz Rusya’nın devre dışı kalması ile birlikte aslında her kümeden 3 grup bir üst kümeye çıkıyor. Ağustos ayında başlayacak temel son, çaprazdan gelecek Sırbistan, Letonya ve büyük ihtimalle Belçika ile eşleşecek olan bir küme var. İngiltere maçı büyük değer taşıyor. Zira bu kümeden puanları taşıyarak çıkacağız. Yunanistan’a karşı iki yenilgi olduğu için orada önemli dezavantajımız var. İngiltere daha evvel Yunanistan’ı, İngiltere’de yendiği için İngiltere de 1 galibiyetle çıkıyor. Biz de İstanbul’da İngiltere’yi yendiğimiz için biz de 1 galibiyetleyiz. İngiltere’yi orada yenip, iki galibiyetle bir üst cinse çıkmak Dünya Kupası’na iştirak için son derece kıymetli olacak. Sonuçta ülke basketbollarına baktığınız vakit İngiltere basketbolu ile Türk basketbolu ortasında çok önemli farklar var. Ancak şunu biliyoruz ki bu tip ulusal maçlarda bu üslup ülkelerin ekiplerin bilhassa kendi alanlarında çok baskılı, tesirli oyunlar oynayabiliyorlar. Onun için çok dikkatli olmamız gerekecek. Yeterli bir takımımız var. Kendimize güveniyoruz. İngiltere maçından galibiyetle dönüp birinci kısmı tamamlayacağız. Ondan sonra 1 Ağustos’tan itibaren hem Dünya Kupası elemelerinin temel değerli kısmına geçeceğiz. 26-28 Ağustos’ta çaprazdan gelecek iki ekiple oynayacağız. Çabucak temel amacımız olan, daha evvel kendimize madalya ve şampiyonluk gayesi koyduğumuz Avrupa Şampiyonası’na katılacağız. Bunun da hazırlıkları tam takım olarak 1 Ağustos’tan itibaren devam edecek. Kadroyu en son dün 16 bireye indirdik. 16 kişi İngiltere’ye gideceğiz. Ufak tefek sakatlığı olan oyuncularımız var. Berk’in bir sakatlığı var. Muhsin’in burnu kırıldı idmanda. Orada sonuncu kadroyu tespit edeceğiz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*