EYT’liler maaş ve ikramiyeyi ne zaman alacak?

EYT düzenlemesi ile emeklilik başvurusu yapanlar için en güncel soru maaşların ne zaman bağlanacağı ve bayram ikramiyelerinden yararlanıp yararlanamayacakları. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmeleri sırasında Kanun 3 Mart tarihinde yürürlüğe girdiği için Mart ayı itibariyle emekliliği hak edenlerin bayram ikramiyelerinden yararlanabileceğini açıkladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise, Mart ayında müracaat edenlerin hepsinin nisanda maaşlarını alacağını, maaş ödemelerinin gecikmesi durumunda ise toplu ödeme yapılacağını belirtti.

Hürriyet yazarı Noyan Doğan, EYT’lilerin emekli maaş ödemelerinin neden geciktiğine, ne zaman yapılacağına ve ikramiye alıp almayacaklarına ilişkin soruları, “EYT’lilerin işlemi neden gecikiyor? İşte sebepleri” başlıklı yazısında şöyle yanıtladı:

“Gelelim başvurulara, dönüşlerin neden geciktiği meselesine… Normal şartlarda sosyal güvenlik sistemi; aylık ortalama 40-45 bin arasında, yıllık da ortalama 500 bin kişiyi emekli ediyor. EYT düzenlemesi 3 Mart’ta uygulamaya girdi ve nisan başına kadar 1.5 milyon kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etti ve bir ayda başvuru işlemi tamamlananların sayısı 250 bini geçti. Açıkça söylemek gerekirse böyle bir yoğunluğun, gece gündüz çalışılsa bile altından kalkılmaz ki, SGK çalışanları gece gündüz çalışıyor. Diyeceğim o ki, gecikme olması çok doğal.

HEMEN AYLIK BAĞLANMIYOR

Şunu da belirteyim, mart ayında başvurunca hemen emekli olunmuyor, hemen de aylık bağlanmıyor. Başvuranların; prim gün sayıları, hizmet yılları, gerekli şartları taşıyıp taşımadıkları, varsa hizmet birleştirmeleri, varsa prim borçları olup olmadığı gibi detaylara bakılıyor. Ve her başvuran için bunlara tek tek bakılıyor. Tüm şartlar yerine getirilmişse ve EYT’den emekli olunmaya hak kazanılmışsa; kişiye bir tahsis numarası veriliyor. Aylık bağlama işlemi tamamlandığında kişiye bilgi yazısı ve SMS gönderiliyor ki, bu işlemleri e-Devlet üzerinden takip edebiliyorsunuz. Düşünün, bu söylediğim prosedür, şu anda 1.5 milyon kişiye tek tek uygulanıyor.

BAYRAM İKRAMİYESİ, TEMMUZ ZAMMI

Maaş ve bayram ikramiyesi konularını ise madde madde anlatayım.

* Mart ayında başvurdunuz, emeklilik işlemleriniz tamamlandı, nisanda maaşınızı alabileceksiniz. Eğer SSK’lıysanız (4/A), tahsis numarasının son rakamına göre nisan ayının 17’si ile 26’sı arasındaki tarihlerde maaşınız bankaya yatacak. Eğer Bağ-Kur’luysanız, yine tahsis numarasının son rakamına göre 25’i ile 28’i arasında maaşınız yatacak. Nisan ayında alınan maaşın üzerine fark ödemesi de alınacak. Hem Ramazan Bayramı’nda hem de Kurban Bayramı’nda 2’şer bin lira olan bayram ikramiyesi de hesaba yatacak.

* Nisan ayında başvurduysanız ve emekliliği hak ettiyseniz maaşınızı mayıs ayında alacaksınız. Ancak nisan ayında başvuranlar Ramazan Bayramı ikramiyesi alamayacak, Kurban Bayramı ikramiyesi alabilecek.

* Mayıs ayında başvuranlar ise maaşlarını haziran ayında alacaklar. Aynı zamanda Kurban Bayramı ikramiyesini de alabilecekler.

* Hesaplanan emekli aylığınız 7.500 liradan düşükse en düşük emekli aylığı olan 7.500 lira hesabınıza yatacak.

* EYT’liler temmuz ayında emeklilere verilecek maaş zammından yararlanacak.

* Diyelim ki, mart ayında EYT için başvurdunuz ancak maaşınız nisana yetişmedi. Hem bayramı ikramiyelerinden hem de alacağınız maaştan bir hak kaybınız olmayacak. Maaşınız nisan ayına yetişmeyip de mayısta ödenirse toplu olarak maaşınızı alacaksınız, üzerine bir de bayram ikramiyesini alacaksınız.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir