Gazeteci Sevilay Yılman: Başıboş köpekleri toplayıp, barınaklara yerleştirmeli

Başıboş sokak köpeği sorunu, Türkiye’de onlarca çocuğun ve ailenin canını yaktı.

Son bir yılda sokak köpeklerinin sebep olduğu mevt ve yaralanmalarda artış sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şahsen belediyeleri bu hususta tedbirler almaları için uyarmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tenkitlerine karşın gündem olmaya devam eden meseleye bir türlü tahlil bulamayan belediyeler, vatandaşların canını riske etmeye devam ediyor.

Başıboş köpek taarruzları bitmek bilmiyor

Öyle ki çabucak hemen her gün bir kentten başıboş sokak köpeği saldırısı haberleri geliyor.

Gazeteci Sevilay Yılman da bu haberlere kayıtsız kalmayan isimlerden biri oldu.

“İnsanlara saldırıyor, çocukları parçalıyorlar”

Yılman, Habertürk’teki köşesine başıboş sokak köpeği problemini taşıdı.

Sokak köpeklerine bir tahlil bulunması gerektiğinin altını çizen Yılman, yazısı nedeniyle reaksiyon gördü.

Hayvanseverlerin reaksiyonuyla karşılaşan Yılman, linç edilme korkusu nedeniyle sokak köpeği sıkıntısını yazmakta geç kaldığını söyledi.

Yılman, “Bir hayvansever olarak da inanılmaz hicap duyuyorum fakat başıboş sokak köpekleri sorunu gerçekten fecî bir noktaya evrilmiş durumda. İnsanlara saldırıyorlar.- Çocukları parçalıyorlar ve vefatlarına sebep oluyorlar. Kimi bölgelerde o denli çeteleşmişler ki… Neredeyse bize ömür hakkı bırakmayacaklar. Ayrıyeten yalnızca insanlara değil. Öbür canlılara da ziyan veriyorlar. Geçen gün bir haberde gördüm. 3 köpek, zavallı bir kediyi ortalarına almış vahşice parçalıyorlardı. İçim kıyıldı o kediciğin çırpınışları karşısında. Velhasıl… Sorun büyük kıymetli okurlarım ve fakat çok şükür ki tahlili de belli!” görüşünü savundu.

“Sahiplenilmiyor ve barınağın nizamını bozuyorsa uyutulmalı”

Avrupa’da ve Amerika’da izlenen tahlil yolunun Türkiye’de de uygulanması gerektiğini belirten Yılman yazısını şöyle devam ettirdi:

“(Gerçi “insan sevmez” hayvanseverler ona da karşı. Onlara nazaran yırtıcı de olsa saldırgan da olsa köpeklerin yaşama hakkı olan yer sokaklar çünkü!) Lakin değil Türkiye’de… Hiçbir memlekette tüm köpeklerin bakımı ömürlük olmuyor. Avrupa ya da Amerika’da barınak sonrası izlenen yol malumunuz. Bizde de birebir formül bir mecburiyet maalesef. Barınağa çekilen köpeğin sahiplenilmesi için bir vakit dilimi belirlenmeli. (Ki, Avrupa’da bildiğim kadarıyla bu en fazla 3 ay oluyor.) Şayet sahiplenilmiyorsa ve de barınağın da sistemini bozuyor ve bakımı daha fazla devam ettirilmiyorsa da… Uyutulmalı… Zira diğer devası yok!”


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*