Hürriyet ve Türkiye açıkladı: Seçim tarihi

Muhalefetin erken seçim çağrıları sürerken AKP içinde de seçim tarihi konuşulmaya başlandı. Genel seçimlerin öne alınmasının konuşulduğu kulislerde, AKP içinde bu görüşü benimseyenlerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a görüşlerini ilettikleri belirtildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberi ve Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberlerine göre, AKP’de çok sayıda faktörün ele alınarak 2023 Haziran seçimlerinin aynı yılın mayıs ayına çekilmesi görüşü oluştu. Bu konuda henüz kesin karar verilmezken, bu seçeneğin ağırlık kazandığı öne sürülüyor.

Tartışılan plana göre, 18 Haziran 2023 tarihindeki seçimler 5 hafta öne çekilecek. Bunun başlıca nedeninin haziran ayının başından sonuna kadar aralıklarla devam eden sınavlar olduğu belirtiliyor. Bu sınavların aileler ve gençler için önemli olması nedeniyle sıkıntı yaşanacağı öne sürülüyor.

Diğer bir neden olarak ise Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu gösteriliyor. Normal takvime göre 18 Haziran’da Cumhurbaşkanlığı seçimi yapılırsa ve sonuçlar nedeniyle ikinci tura kalırsa, bu tur iki hafta sonra 2 Temmuz pazar günü yapılacak. Temmuz ayının tatile gidilen ve taşrada da üreticinin tarlada yoğun olduğu dönem olması nedeniyle tercih edilmediği belirtiliyor. Özellikle büyük şehirlerdeki seçmenin memleketlerine gideceği değerlendirilmesi yapılıyor. Seçimler için Ramazan Bayramı’ndan iki hafta sonra, kışın olumsuz psikolojisinin atılmış olacağı bir tarih olarak mayıs ayının tartışıldığı dile getiriliyor.

MENDERES GÖNDERMESİ

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberinde ise 14 Mayıs tarihinin özellikle seçildiği belirtildi.

14 Mayıs tarihinin, eski Başbakanlardan Adnan Menderes’in liderliğinde Demokrat Parti’nin ‘Yeter! Söz Milletindir!’ sloganı ile iktidara geldiği güne atıf yapılarak seçildiği öne sürüldü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.