Hyundai geçmiş ve geleceği bu modelde harmanlıyor!

Hyundai’nin N Departmanı ortaya çıktığı ilk günden bu yana etkileyici otomobiller yapmayı sürdürüyor. i20 N ve i30 N gibi birçok başarılı model ortaya koyan departman, ortaya koyduğu yeni konsept otomobillerle de adından söz ettirmeyi başarıyor. Bunlardan bir tanesi de Hyundai N Vision 74 konsepti oldu.

N Vision 74 ile geçmiş ve gelecek bir arada

N Vision 74’ü tam olarak anlamak için öncelikle biraz geçmişe gitmek gerekiyor. Hyundai’nin ilk seri üretim otomobili olan Pony, Giorgetto Giugiaro tarafından tasarlandı ve 1974 Torino Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ancak çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir de iki kapılı Pony Coupe konsepti bulunuyordu.

Hyundai’nin Torino’da yine Giugiaro tarafından kalem alınan konsept modeli maalesef üretim bandına ulaşamadı. Pony sahip olduğu hatlarıyla oldukça güzel bir spor otomobil olabilirdi ancak henüz piyasaya yeni girmiş bir marka için bu model fazla iddialı olabilirdi. Kaldı ki Hyundai‘nin bu model için uygun bir motoru da yoktu.

Her ne kadar üretime geçememiş olsa da Giugiaro aracın tasarımını çok sevmişti. Pony Coupe zamanla DMC DeLorean‘a dönüştü. İki model arasındaki benzerliğin ana nedenini de bu olarak gösterebiliriz. N Vision 74 konsepti de Pony Coupe’nin modern bir yorumu olarak karşımıza çıkıyor.

Genel silüeti ve tavan çizgisi Pony Coupe ile neredeyse aynı olan N Vision 74, retro tasarım ve yeni teknolojileri bir arada sunmayı başarıyor. İnce burun yapısı, ince ön ızgara ve Hyundai’nin imzası niteliğindeki piksel piksel ayrılan aydınlatma grubu aracı oldukça agresif gösteriyor.

Geniş çamurluklar, büyük hava girişleri ve yan marşpiyeller de aracın karakterini gayet iyi yansıtıyor. Arka bölümde de agresif hava devam ediyor. Devasa difüzör, büyük arka spoyler ve arka cam üzerindeki panjurlar da aracın sportif havasını ön plana çıkarıyor. N Vision 74 konsepti bu haliyle adeta bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi görünüyor.

Güç ünitesi de en az tasarım kadar etkileyici

Konsept modelin güç ünitesinin de en az tasarımı kadar dikkat çekici olduğunu söyleyebiliriz. Hyundai, N Vision 74’te şimdiye kadarki en gelişmiş hidrojen yakıt hücreli güç aktarma organının kullanıldığını belirtiyor. 800 volt kapasiteli 72.4 kWh’lik bataryaya sahip olan araçta her ikisi de arka bölümde konumlandırılmı elektrik motoru yer alıyor. Ayrıca 4.2 kg tank kapasiteli 85 kW’lık yakıt hücresi de yine N Vision 74’te yer buluyor.

Hyundai, araca sadece elektrikli olarak ya da hidrojen yakıt hücreleri ile güç sağlanabileceğini belirtiyor. Koreli üretici, performans ve verimliliği artıran üç kanallı bir soğutma sisteminin de yine konsept modelde yer aldığını açıkladı.

N Vision 74, konsepti, toplamda 671 beygir güç ve 900 Nm tork üretebiliyor. Aracın son sürati ise 250 km/s olarak açıklandı. Aracın yakıt ikmalinin sadece 5 dakika sürdüğü belirtilirken, 600 km‘yi aşan bir menzile sahip oluduğu belirtildi.

Hyundai mühendisleri burada durmayı pek düşünmüyor. Koreli üretici üçüncü bir elektrik motorunu da aracın ön aksı üzerine yerleştirme hedefinde. Nürburgring‘e de çıkması beklenen aracın geliştirilmesine devam edilecek.

Tüm bu etkileyici özelliklerine rağmen Hyundai’nin N Vision 74 konseptini üretme gibi bir planı bulunmuyor. Hyundai N Vision 74, IONIQ 5‘in altyapısı ile birlikte oldukça etkileyici bir spor otomobil olabilirdi. Peki siz Hyundai N Departmanının konsepti hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*