Hyundai IONIQ 5 Elektrikli Mobilite Türkiye’de müşterileriyle buluşacak

Geliştirdiği teknolojiler ve Ar-Ge alanındaki önemli yatırımlarıyla otomotiv dünyasının öncülerinden biri olan Hyundai, KONUT modellerde farkındalık yaratmak için geçtiğimiz aylarda IONIQ ismiyle bir alt marka yaratmıştı.

Sadece bataryalı elektrikli araçlar (BEV) üreten IONIQ, Hyundai Motor Grubu’nun yeni platformu E-GMP’yi (Electric-Global Modular Platform) kullanıyor. Yalnızca BEV araçlar için özel olarak inşa edilen bu platform, uzatılmış bir dingil uzaklığı üzerinde eşsiz oranlara sahip. Bu haliyle gerek oturma alanı gerekse bataryaların yerleşimi açısından dikkat çeken platform, tıpkı vakitte etraf dostu gereçler kullanılarak üretiliyor.

ULTRA SÜRATLİ SARJ ÖZELLİĞİ

Ayrıca, yenilikçi bir iç dizayna, ultra süratli şarj ve araçtan araca temasa (V2L) sahip olan IONIQ 5, gelişmiş irtibat ve sürüş yardım özellikleriyle de dikkat çekiyor. IONIQ 5’in şık tasarımı, özel bir BEV platformu üzerinde kendini gösterirken tıpkı vakitte geçmiş ile gelecek ortasında fevkalade bir bağ kuruyor. Klâsik çizgiler kadar son derece çağdaş bir ambiyansa da sahip olan araba, vakitsiz dizaynın yine tanımlanması olarak yorumlanıyor.

IONIQ 5 sahipleri, diledikleri vakit elektrikli bisikletlerini, scooterlarını yahut elektrikli kamp ekipmanlarını V2L fonksiyonu sayesinde şarj edebiliyor yahut anında fişe takarak çalıştırabiliyor. Araç ayrıyeten, sistemindeki güçlü bataryaları sayesinde öteki bir elektrikli arabası de şarj edebiliyor.

Otomobilin yan kısmında sade bir form dikkat çekse de ön kapıdan başlayarak art kapının alt kısmına kadar uzanan keskin çizgiyle birlikte gelişmiş bir aerodinamizm yakalanıyor. Sert ve keskin bir geçiş olan bu ayrıntı, saklı kapı kolları ve pak yüzeyle birleştiriliyor. Görsellik ön plana çıkarken birebir vakitte sürtünme katsayısı da bir elektrikli arabanın ihtiyaçlarını karşılaması için epey düşürülmüş. Aerodinamizm için geliştirilen tekerlekler, Hyundai’nin Parametric Pixel tasarım temasını daha da besbelli bir hale getiriyor.

YENİ HYUNDAİ’DE SÜRDÜRÜLEBİRLİK ADIMLARI

IONIQ 5’in iç yerinde da “Fonksiyonel Hayat Alanı” teması var. Koltuklar ile birlikte kokpit de 140 mm’ye kadar hareket edebiliyor. Universal Island ismiyle somutlaşan hareketli iç yerde bataryalar için düz bir yer sağlanırken ayrıyeten kullanıcıların konforuna nazaran yer genişliği isteğe bağlı olarak ayarlanabiliyor. Ayrıyeten, koltuklar, tavan döşemesi, kapı döşemeleri, taban ve kol dayama üzere iç yerdeki donanımların birçok, geri dönüştürülmüş PET şişeler, bitki bazlı (bio PET) iplikler, doğal yün iplikler ve ekolojik deri üzere etraf dostu ve sürdürülebilir kaynaklı gereçler kullanılarak üretiliyor. Kullanıcılar, 58 kWh yahut 72,6 kWh olmak üzere iki pil paketi seçeneğini tercih edebiliyorlar.

Ayrıca, sırf art motorlu yahut hem ön hem de art motorlu olmak üzere iki elektrikli motor opsiyonu ortasından seçim yapabiliyorlar. Tüm opsiyon seçeneklerinde üstün bir menzil elde edilirken tıpkı vakitte 185 km/s’lik azami sürate ulaşılabiliyor. Teknolojik araba, 350 kW’lık bir şarj aygıtıyla bir arada sadece 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebiliyor. WLTP’ye nazaran IONIQ 5 kullanıcılarının 100 km menzil elde etmek için aracı yalnızca beş dakika şarj etmeleri gerekiyor. 

TRAFİK KURALLARI İÇİN GÖRSEL VE İŞİTSEL UYARI

yarı otonom sürüş özelliklerine sahip olan IONIQ 5, suratını yasal hududa nazaran ayarlayan Akıllı Sürat Sonu Yardımı (ISLA) sistemiyle donatılmış. Böylelikle IONIQ 5, şoför trafik kurallarına uymasa dahi uyması için görsel ve işitsel ihtarlarda bulunmaya başlıyor. Ayrıyeten, gece sürüşlerinde karşıdan gelen şoförlerin gözlerinin kamaşmasını önlemek için uzun farları otomatik olarak açıp kapatan Uzun Far Yardımı da (HBA) var.

IONIQ 6 ismiyle gelen elektrikli sedan modelin haricinde büyük bir elektrikli SUV da üretilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*