İngiltere’de kış uyarısı: 6 milyon konut elektriksiz kalabilir

The Times, İngiltere’de yayımlanan bir rapora atıfta bulunduğu haberde Avrupa’yı bekleyen muhtemel bir güç krizinde, ülkeyi bekleyen kesintileri yazdı.

AB’nin artan talebi nedeniyle Norveç’ten doğalgaz ithalatının önümüzdeki kış yarıya düşebileceğini söyledi. İngiltere, toplam tedarikinin yaklaşık yarısını İskandinav ülkesinden satın alıyor.

Birleşik Devletler ve Katar üzere büyük üreticilerden gelen sıvılaştırılmış doğalgaz sevkiyatlarının da bu kış yarıya düşebileceği konusunda uyaran Birleşik Krallık hükümeti, yakıt tedariki için şiddetli global rekabete işaret etti.

Bu ortada, iki ülke kendi taleplerini karşılamakta zorlandıkça, Hollanda ve Belçika’dan gelen enterkonnektörler de kışın kesilebilir.

Kömür ve nükleer santral çalışma mühletini uzatma planı

Rus petrolünün ithalatını yıl sonuna kadar sona erdirme kelamı veren İngiltere, artık kömür ve eskiyen nükleer santrallerinin ömrünü uzatarak elektrik arzını artırmaya çalışıyor.

Böylelikle, Somerset nükleer santrali Hinkley Point B’nin ömrü, 50 yıllık tesisin bu yaz hizmet dışı bırakılması planlarına karşın 18 ay uzatılabilir.

Rapora nazaran, ağır sanayi tesislerine gaz kullanmayı bırakmaları söylenebilirken, İngiltere’deki gazla çalışan elektrik santralleri hudutlu kaynakları korumak için kapatılabilir.

Bunun, hafta içi sabahları ve akşamları ağır saatlerde İngiliz haneleri elektrik kesintilerine maruz kalmasıyla sonuçlanabileceği bildiriliyor.

Raporda, Rusya’nın AB’ye doğal gaz arzını büsbütün kesmesi halinde, kesintilerin Aralık ayında başlayarak üç ay sürebileceği ve hem hafta içi hem de hafta sonu olabileceği belirtildi.

KAYNAK: RUSSİAN TODAY

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*