İnternetin karanlık yüzü! Türkiye’de Dark Web üzerinden kirli ticaret yapılıyor

Devletler, kurumlar, bireyler çeşitli sebeplerden internet kullanımlarını denetim etmeyi, kısıtlamayı ve engellemeyi isteyebilmektedir. Bu durum da bu fikirle çatışan insanların öbür teknikler aramasına neden olmuş ve ortaya “The Onion Router”ın kısaltması olan Tor’un çıkmasına neden olmuştur. Anonim bir ağ olan Tor, insanların dilediklerini yapması ve bunu yaparken de gerçek kimliklerini kapalı tutmasını sağlıyor. Ayrıyeten bu kapalı ağa sıradan internet kullanıcıları da erişemiyor.

Ancak bugün gelinen noktada anonim ağ fikri berbat niyetli bireylere hizmet etmeye başlamıştır. Hyperion Gray isimli bir araştırma şirketinin datalarına nazaran bugün bugün Tor ağında .onion ile 65 binden fazla adres bulunuyor. 

Önde gelen bir kripto ödeme analitik firması Chainalysis tarafından yakın vakitte yayınlanan bir rapora nazaran dark web’deki Bitcoin süreçlerinin 2012’de yaklaşık 250 milyon dolardan 2018’de 872 milyon dolara yükseldiğini gösteriyor. Araştırma şirketi, Dark web’deki Bitcoin süreçlerinin 2020’de ise 1.5 milyar dolar olduğunu tespit edilebildi. Bu rakamlar küresel yasadışı ticarete kıyasla çok küçük olsa da dark web pazarının büyüklüğünü göstermesi açısından ehemmiyet arz ediyor.

DARK WEB’E TÜRKİYE’DEN DE İLGİ ÇOK FAZLA

Küresel çapta günlük milyonlarca doların harcandığı Dark Web’e Türkiye’den de önemli ilgi var. Özellikle terör örgütleri ve mafya kümelerinin kullandığı sistemde Türkiye üzerinden günde bir milyon arama yapılıyor. Yeniden Türkiye pazarı üzerinden günlük binlerce lirayı bulan süreç gerçekleştiriliyor.

Dark Web’te internet üzerinden uyuşturucu, silah, ferdî bilgi üzere yaşadığı eser ve bilgilerin satışı yapılıyor. Farklı VPN’ler üzerinden giriş yapılması ve kripto sistem özelliği ile çalışması sebebiyle karanlık internetin kapatılması yahut engellenmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle Tor ağı, yasa dışı ticarete açık hâle geliyor.

KREDİ NOTUNU YÜKSELTİYORLAR

Dark web üzerinden verilen hizmetlilerin fiyatı değişiklik gösterebiliyor. Örneğin, uzaktan bir bilgisayarı açıp içindeki bütün bilgileri alamın bedeli 50 dolar, Çok yüksek güvenlik tedbirleri ile korunmuyorsa bir şirketin, kamu kurumunun ya da bankanın internet sitesini çökertme süreci için istenilen sayı 400 dolar ve şayet kredi siciliniz bozuksa ve bunu yükseltmek istiyorsanız, 750 kredi puanı: 250 dolar. Bir kişinin kimlik, ehliyet, diploma yahut toplumsal güvenlik bilgilerine ulaşmak ise 20 dolar. 

INSTAGRAM HESABI 100 DOLAR

E-posta hesabı veya sosyal medya hesabını kırmak ve şifrelerinin size verilmesi için istenilen sayı 100 dolar. Bir cep telefonunun içindeki fotoğraf klasörlerine ulaşmak 60 dolar. Ayrıyeten Dark Web üzerinden şahısların SGK dataları çalınıp istenilen bireye ve örgüte satılabiliyor.

Hacker’lar çaldıkları sıhhat bilgileri değiştirerek, çalınan hesabın sıhhat sigortasından faydalanabiliyor. O kişi üzerine ilaç yazdırabiliyor, hatta tedavi bile olabiliyor. SGK yahut sıhhat sigortası bilgileri çalınan kişi, yüklü faturalarla karşılaşabiliyor. 

SİSTEME GİRDİĞİNİZ ANDA AYAK İZİNİZ KAYDEDİLİYOR

Konuya ait Türkiye Gazetesi’ne açıklama yapan İsimli Bilişim Uzmanı İsa Altun, “Dark Web’te bulunan sitelerin hiçbir formda kontrolü mümkün olmuyor. Yasa dışı tüm oluşumların yer aldığı bu arenada; kiralık katiller, uyuşturucu, pornografik öğeler, pedofiller ve çocukların istismarı ile ilgili görüntüler, terör örgütlerine eleman kazandırmak isteyen çeteler, silah satışları, şahsî bilgiler üzere birçok yasa dışı iş dönüyor. Öte yandan ferdî olarak bu sistemlere girmek önemli tehlikeler doğuruyor. Ayak iziniz kalması sebebiyle hacker kümeleri sizin bütün bilgilerinize ulaşabiliyor. Adliyede bu tıp hususlarla ilgili yüzlerce dava var. Kendinizi aklayana kadar maddi ve manevi yıkımlar yaşamanız kelam konusu” dedi.

ÖDEMELER KRİPTO PARALARLA YAPILIYOR

Türkiye’de karanlık interneti yüklü olarak mafya ve şantaj çeteleri ve terör örgütleri kullanıyor. Elde edilen bilgilerle her türlü süreç yapılabiliyor. Ödemeler ise kripto paralar üzerinden gerçekleşiyor. 

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*