İsrail ve Filistin’in Mısır arabuluculuğunda ateşkes konusunda anlaştığı sav edildi

Mısırlı bir güvenlik kaynağı, İsrail’in ateşkes teklifini teklifi kabul ettiğini tabir ederken, Mısır’ın ateşkes gayretlerine aşina olan bir Filistinli yetkili ise, kelam konusu ateşkesin lokal saatle saat 20:00’de yürürlüğe gireceğini aktardı. Fakat İsrailli öbür bir kaynak ise, ateşkes görüşmelerin hala “ilerlemeye” devam ettiğini belirterek, “Ateşkes olacağı kesin değil” tabirlerini kullandı.

Ateşkes konusunda şimdi resmi bir açıklama yapılmadı.

İsrail, taarruzlarının sorumluluğunu Filistin İslami Cihat Örgütü’ne yüklerken, bir İsrail ordu sözcüsü, “Sessizliğe sessizlikle yanıt verilecektir” tabirlerini kullandı. İsrail güvenlik kabinesi bakanı Gideon Saar ise, “İslami Cihad bu operasyonu uzatmak istediği ölçüde pişman olacak” dedi.

İsrail ordusu tarafından yapılan açıklamada, Filistin İslami Cihat Örgütü’nün geçtiğimiz cuma gününden bu yana İsrail’e 780 roket ve havan fırlattığı aktarıldı. Bunlardan 180’inin Gazze Şeridi’nden fırlatıldığı tabir edilen açıklamada, Demir Kubbe hava savunma sisteminin ise akınların 270’ini engellediği belirtildi.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamada, Filistin İslami Cihat Örgütü’nün artan akın tehdidi nedeniyle Gazze Şeridi’nin vurulduğunu duyurmuştu.

İsrail güçlerinin geçtiğimiz cuma günü Gazze Şeridi’ne yönelik başlattığı akınlarda bugüne kadar 6’sı çocuk, 4’ü bayan olmak üzere toplam 31 kişi hayatını kaybetti, 265 kişi de yaralandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*