Kadıköy’deki ‘Perili Köşk’ 449 milyon liraya alıcı buldu

İstanbul Kadıköy’de “Küçük Dolmabahçe”, “Saray Yavrusu” ve “Perili Köşk” üzere isimlerle anılan tarihi Ragıp Paşa Köşkü, alacaklı olan Türkiye İş Bankası tarafından 449 milyon 363 bin 500 liraya satın alındı.

Anadolu 1 No’lu Mezat Salonu’nda gerçekleştirilen açık artırmaya yalnızca alacaklı olan İş Bankası katıldı.

KÖŞK SAHİPLERİ İTİRAZ EDECEK

Geçen mart ayında Anadolu 25. İcra Dairesince belirlenen 449 milyon 363 bin 491 lira 71 kuruştan satışa çıkarılan köşk, açık artırma tarzıyla 449 milyon 363 bin 500 liralık teklif veren İş Bankası’na satıldı.

Ragıp Paşa Köşkü’nün sahiplerinin avukatlarınca pazartesi günü satışa itiraz edileceği öğrenildi.

MAHKEME KARARI

Mülk sahibi hakkında başlatılan icra takibi nedeniyle İstanbul Anadolu 25. İcra Hukuk Mahkemesi satışına karar verilen köşkün, icra müdürlüklerince yürütülen değer takdir çalışmaları kapsamında, tarihi binası, köşkün sit alanı olan toprağı, müştemilatı, bahçesinde yer alan ağaç ve bitki cinsleri farklı ayrı değerlendirilmişti.

Bu doğrultuda, 449 milyon 363 bin 491 lira 71 kuruş muhammen bedel belirlenmişti.

116 YILLIK TARİHE SAHİP

Kadıköy’ün simge yapılarından biri olan köşk, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid’in mabeyincisi Ragıp Paşa tarafından Sirkeci Garı’nın da mimarı olan Prusyalı August Carl Friedrich Jasmund’a 1906’da yaptırıldı. 116 yıllık tarihe sahip Ragıp Paşa Köşkü’nün payları Hakan Mehmet Çiftçi, kuzeni Hatice Ayşe Paksoy ile geçen yıl hayatını yitiren Meral Edibe Çiftçi’ye aitti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*