Kenan Karaman: Beşiktaş’ta hayallerim var, birincisi şampiyon olmak

Geçen dönem Beşiktaş’a gelen ve son maçlara kadar atakta beklentileri karşılayamayan Kenan Karaman, Valerien Ismael’le birlikte ligin bitimine bir kaç maç kala sağ kanat-bek konumunda oynamaya başlamıştı. Bu mevkideki performansıyla dönem uzunluğu aldığı tenkitleri övgüye dönüştüren Kenan, Avusturya kampında Demirören Haber Ajansı’na (DHA) özel açıklamalarda bulunarak hem kendi hem de grubun yaşadıklarını anlattı.

Geçen dönem beklentilerin çok yüksek olduğunu fakat Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısızlığın ve sakatlıkların moral bozukluğuyla bir türli dengeyi sağlayamadıklarını söyleyen deneyimli futbolcu, kendi performansı için de taraftarların yansısını olağan karşıladığını belirtti.

Antrenmanların epeyce ağır geçtiğini tabir eden Kenan Karaman, “Antrenmanlar epeyce ağır geçiyor. Nitekim baya sıkı çalışıyoruz. Bütün grup epeyce fit halde geldi kampa. Hoca da oradan devam etti. Bizim fit olduğumuzu gördü. Daha çok kondisyon yüklü egzersizler oluyor. Bir sonraki kampta da daha ayrıntılı çalışmalara geçeceğiz. Aslında hoca dönem sonunda bizi tembihlemişti. Fit gelmemiz istikametinde bizi uyarmıştı. Ağır bir kamp periyodu oluyor. Herkes kendine düzgün bakmış. Herkes hem tatilini yapmış hem de âlâ çalışmış. Epey yüksek tempolu idmanlar yaptık. Çabucak çabucak herkes egzersizleri çok uygun çıkardı” diye konuştu

“YENİ GELENLERİN GRUBA YETERLİ ADAPTE OLMASINI SAĞLAMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Takım olarak çok yeterli anlaştıklarını tabir eden Kenan Karaman, “Ortam hakikaten çok hoş, eğlenceli. Ekip arkadaşlarımızla, ortamızda çok güzel anlaşıyoruz. Yeni gelen oyuncuların da gruba uygun adapte olmasını sağlamaya çalışıyoruz. Onlar da rahat bir biçimde kendilerini huzurlu hissetsinler, ekibe en kısa periyotta düzgün katkılar versinler diye ortamıza alıyoruz. Yeni gelen arkadaşlarımız olacak. Onları da bekliyoruz” sözlerini kullandı.

“GEÇEN DÖNEM BİZDEN BEKLENTİLER ÇOK YÜKSEKTİ BAŞARAMAYINCA MORALLER BOZULDU”

Siyah-beyazlı grupta geçen sene beklentilerin epey yüksek olduğunu lakin şanssız devirlerden geçtiklerini belirten Kenan Karaman, “Geçen sene beklentiler baya yüksekti. Bizde kendi beklentilerimizi yüksek tuttuk. Bunları başaramayınca tabi ki moraller baya bozuldu. Avrupa’da aldığımız sonuçlar kadronun moralini baya aşağı çekmişti. Biraz şansızlık da oldu. Koronavirüs olayları ve birinci haflarda yaşanan sakatlıklar oldu. Bir türlü istediğimiz dengeyi sağlayamadık. Neredeyse tam takım olarak hiç alana çıkamadık. Ben de dahil birçok oyuncunun öbür mevkilerde vazife alması gerekiyordu. Geçen dönem kadroya genç oyuncular kazandırdık ki, bu bir avantajdı. Lakin natürel ki Beşiktaş’ın amacı her vakit şampiyonluktur. Avrupa’da da yeterli sonuçlar almaktır. Onları maalesef başaramadık. İnşallah onu bu dönem telafi edeceğiz” biçiminde konuştu.

“DUYGUSAL VE ZİHİNSEL BİR ÇÖKÜŞ VARDI”

Geçtiğimiz dönem gösterdiği performansla taraftarlardan reaksiyon gören Kenan Karaman, beklenti yüksek olduğu için gösterilen reaksiyonun de olağan olduğunu lisana getirdi. Avrupa Şampiyonası nedeniyle geçen dönem ekiple birlikte kamp periyodu geçiremediğine dikkat çeken 28 yaşındaki kanat oyuncusu, “Geçtiğimiz dönem Beşiktaş’ta tam bir kamp devri geçiremedim. Avrupa Şampiyonası vardı. Onun da tesiri vardı. Ulusal ekiple Avrupa Şampiyonası makûs geçince hem duygusal hem de zihinsel olarak bir çöküş vardı bende. Sonrasında ekipte da âlâ gitmeyince bu ister istemez benim performansıma da yansıdı. Burada taraftarların reaksiyonu pek olağan. Zira, Beşiktaş’ta oynuyorsun. Beklentiler var. Forvet oynadığın vakit beşerler gol bekliyor. Gol atamayınca da natürel ki tenkitler olacak. Ben sahiden tüm mesleğim boyuncu kendime çok âlâ bakmışımdır. Daima ekstra çalışmalar yaptım. Kendime inancım her vakit sonsuzdur. Son haftalarda da taraftarla bir samimiyet oldu. Dönemi o denli kapattığım için de çok memnunum. İnşallah bu dönem uygun bir kamp periyodu geçirip, daha öteki bir performans göstereceğime inanıyorum.” dedi.

“SANTRFORDA TEK BAŞINA OYNAMAK ALIŞTIĞIM BİR KONUM DEĞİLDİ”

Sezon başlarında ileri uçta tek başına misyon yaptığı belirten Kenan Karaman, şöyle konuştu: “Önde tek başına oynamak, alıştığım bir konum değildi. Onun da tesiri oldu tabi. Fakat hoca o denli misyon verdi. Ben her vazifesi en uygun biçimde tamamlamaya çalışıyorum. Ulusal kadroda daha çok sağ tarafta oynadım. Lakin sol açıkta da vazife almıştım. Bunun da tesiri olmuştur fakat yalnızca buna bağlamak gerçek olmaz.”

“HOCA FENERBAHÇE MAÇINDAN EVVEL BENİ ÇAĞIRDI VE SAĞ KANAT İÇİN BANA GÜVENDİĞİNİ SÖYLEDİ”

Geçtiğimiz dönemin son haftalarında kanat bek olarak misyon yapan Kenan Karaman, bu bölgede oynamasının kendi meslek gelişimi için yeterli olduğunu söyledi. Son maçlarda uygun performans sergilediğini belirten Karaman, şu tabirleri kullandı:

“O konumu tam sağ bek olarak pahalandırmak yanlış olur. Klasik bir sağ bek değil. Daha evvel açıkta oynadığım konumların farklı bir biçimi diyebilirim. Zira hem ofansif hem de defansif olarak misyon yapıyorsunuz. Benim aklıma yoktu bu türlü bir konum. Fakat hoca Fenerbahçe maçından evvel beni odasına çağırdı. Orada ortamızda bir konuşma geçti. Benim orada oynayabileceğimi düşündü. Bana güvendi ve orada oynamak ister misin diye sordu. Bende tabi ki bu türlü kıymetli bir derbi maçta, ‘elimden geleni yaparım’ dedim. Benim için yeni durum olsa bile en güzel biçimde değerlendirmeye çalıştım. Hakikaten Fenerbahçe müsabakası da dahil son maçlarda düzgün bir performans sergilediğimi düşünüyorum. Benim için de âlâ oldu. Gelişimim için yeni konumlar keşfetmek gelişimim için hoş bir şey. Onun için ben orada oynamam gibisinden bir halim olmadı.”

“3-4-3 DAHA YARARLI BU SİSTEMİ OYNAYACAĞIZ”

Hoca 3’lü sistemde beni orada düşünüyor. Kanat bek olarak geçiyor o konum. Hocamın vazife vermesi halinde son maçlarda olduğu üzere Beşiktaş’ı en yeterli biçimde temsil edeceğim. Ben Almanya’da, Bundesliga’da daha evvel oynamıştım orada. O sistemi kullanan hocalar vardı. Türkiye’de çok fazla görünmeyen bir sistem. Kimi kadrolar yeni yeni denemeye çalışıyor. Hakikaten sıkıntı bir sistem.  Zor demek istediğim şey sistemin ayrıntıları. Herkesin ne yapacağını bilmesi gerekiyor. Hocamızın geldiği devirde bu sistemi çabucak uygulaması ve bununla birlikte çabucak âlâ sonuçlar almamız beni açıkçası şaşırttı. Artık vaktimiz olduğu için daha ayrıntılı çalışıyoruz. Kim nereye gidecek, kimin nerede baskı yapması gerekiyor. Birisi önde baskı yapınca başkalarının nasıl konum alması gerekiyor nitekim ayrıntılı bir çalışma oluyor. Bu bizi, bu sisteme daha bağlı kılacaktır. Daha yararlı bu sistemi oynayacağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“SAĞ TARAFA GEÇMEMLE HEM BENİM HEM ROSİER’İN PERFORMANSI ARTTI”

Rosier ile ortalarındaki rekabetin gruba olumlu yansıyacağını söz eden Kenan Karaman, “Ben bunu çok olumlu, müspet görüyorum. Ondan evvel Rosier’in o konumda pek alternatifi yoktu. Benim de orada âlâ bir performans sergilemem Rosier ile ikimizi bir rekabete sürükleyecektir. Rekabet her vakit kadro içinde çok güzeldir. Hem benim hem de Rosier’in performansı artar. Bu rekabetin ikimizi de çok olumlu etkileyeceğine, ikimizin de orada güzel performans vereceğine inanıyorum” dedi.

“BEŞİKTAŞ’TA HAYALLERİM VAR. BİRİNCİSİ ŞAMPİYON OLMAK”

Yeni dönemde kendisine gol ya da asist gayesi koymadığı lisana getiren Kenan Karaman amacının geçen dönemden daha düzgün olmak olduğunu söyledi. Kenan Karaman kelamlarını şöyle sürdürdü: ”Kafamda bir sayı belirlemedim. Fakat öncelikle geçen yıldan daha düzgün olmak istiyorum. Bu formayı giydiğim her maçta nitekim çok gururluyum. Benim de Beşiktaş’ta hayallerim var. Birincisi şampiyon olmak, Beşiktaş ile bunu yaşamak. Bu sene buna çok odaklandım. Bu sene kendimi ona nazaran hazırladım. Hem kamp öncesi hem de artık kampta çok konsantreyim. Maksadım öncelikle bu.”

“3 BÜYÜK GRUPTAN DA TEKLİF ALDIM”

3 büyük kadrodan teklif aldığını söyleyen Kenan Karaman, “Avrupa Şampiyonası’nda vazife aldığım devirde 3 büyük gruptan da teklif aldım. Fakat bana en sıcak davranan, en çok ilgilenen Beşiktaş’tı. En hoş hissi bana Beşiktaş verdi. Benim de tercihim nitekim çok kolay oldu. Beşiktaş’ı tercih ettim ve inşallah bu tercihimle hayallerimi de gerçekleştiririm” sözlerini kullandı.

“İNŞALLAH ULUSAL FORMAYI YİNE GİYERİM”

Tekrardan ulusal gruba dönmeyi hedeflediğini de belirten Kenan Karaman, “Son 2 kampta, ulusal gruba çağırılmadım. 4 sene boyunca daima gittim fakat son 2 kamp olmadı. Kuntz hoca ile en son Riva’da antrenman sonrasında görüşmüştük. Hoş bir sohbetimiz oldu. O da grubuyla birlikte bizleri takip ediyor. Beşiktaş’ta uygun bir performans gösterip, inşallah ulusal formayı tekrardan giyerim” diye konuştu.

“3-0 YENİLDİĞİMİZ MAÇTAN SONRA BİZİ TRİBÜNLERE ÇAĞIRDILAR, ORADA ÇOK DUYGULANDIM”

Gelecek dönem için taraftarlara iletisi sorulan Kenan Karaman, kelamlarını şöyle noktaladı: “Taraftarlarımız geçen sene bizi inanılmaz halde düzgün destekledi. Makus oynadığımız maçlarda bile inanılmaz formda gerimizde durdular. Çok yeterli hatırlıyorum, Kasımpaşa’ya iç alanda 3-0 yenildiğimiz maçtan sonra bizi tribünlere çağırdılar. Orada çok duygulandım ve ben nitekim çok düşündürdü. O yüzden kendimi o kadar odakladım ki bu sene taraftarlarımıza hoş şeyler yaşatmak istiyoruz. Beşiktaş taraftarı her vakit grubunun gerisinde. Âlâ bir performans gösterip, onlarla bir arada inşallah hoş bir dönem geçireceğiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*