Konya Barosu’na bağlı avukatlardan AKP’li Meram Belediyesi önünde aksiyon: ‘Kanuna alışılmamış hayvan toplama süreci başlattı’

Konya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Lideri Ayşegül Başkoçak Çifci ve komite üyesi avukatlar AKP’li Meram İlçe Belediyesi önünde bir ortaya gelerek basın açıklaması yaptı. 

“HAYVANLARI BİLEREK AÇLIĞA VE SUSUZLUĞA İTİYOR”

AKP’li belediyenin sokak hayvanları için yasal yükümlülüklerini yerine getirmediğini söyleyen Konya Barosu Hayvan Hakları Kurulu Lideri Ayşegül Başkoçak Çifci, belediyenin hayvanları bilerek açlığa ve susuzluğa ittiğini söyledi. Belediye yetkilileriyle hususla ilgili görüşmelerinin sonuçsuz kaldığını kaydeden Çifçi, şunları söyledi:

“Yasalarımıza nazaran sokak hayvanlarının beslenmesi ve bakımlarının yapılması misyonu belediyelere aittir. Lakin Meram Belediyesi tarafından; yazın bu sıcak günlerinde sokak hayvanlarının su gereksinimleri ve besleme muhtaçlıkları karşılanmamaktadır. Baro Başkanlığımızın ve Hayvan hakları Komitemizin tekraren sefer ilgili belediye yetkilileri ve yöneticileri ile görüşme talebi sonuçsuz kalmıştır.

Yetersiz olan besleme odaklarına yenisi eklenmemekle birlikte var olanlar da belediyenin keyfiyetine bağlı olarak doldurulmaktadır. Meram Belediyesi açıkça yasal misyonlarını yerine getirmemekte ve hayvanları bilerek ve isteyerek açlığa, susuzluğa itmekte ve beşerlerle karşı karşıya bırakmaktadır.”

“KANUNA ALIŞILMAMIŞ FORMDA TOPLAMA SÜRECİ BAŞLATTI”

AKP’li belediyenin kanun ve yönetmeliklere karşıt halde hayvanlara eziyet ederek toplama süreci başlattığını tabir eden Ayşegül Başkoçak Çifci, “Meram Belediyesi ismine toplama yapan takımlar, Meram Bölgesi’nde kanun ve yönetmeliğe uymayan, adeta azap edercesine, hayvanların hayatlarını dahi önemsemeden vefatlarına neden olabilecek halde, tüm insanların vicdanlarını yaralayan bir hayvan toplama süreci başlatmıştır ve tüm itiraz ile ihtarlarımıza karşın durdurulamamıştır” dedi. 

“BELEDİYENİN LOGOSUNU TAŞIYAN PLAKASIZ ARAÇ KİME İLİŞKİN?”

AKP’li belediye yöneticilerine yanıtlamaları için sorular yönelten Ayşegül Başkoçak Çifçi, şunları sordu:

-Sokak hayvanlarının toplanmasına yönelik bir ihale yapılmış mıdır? Yapılmış ise ihale alıcısı bu bahiste yetkili bireyler ile çalışmakta mıdır?

-İlgili veterinerlik ya da şirket toplama grubu kanuna muhalif bir biçimde uysal ve küpeli olarak isimlendirilen kısırlaştırılmış, rehabilite edilmiş bizler ile yaşamaya alışan sokak hayvanlarını da toplamış mıdır

-Meram Belediyesi kendi sonları içerisinde adapsız ve müsaadesiz toplama yapan şahısları olması gerektiği üzere denetlemiş midir?

-Meram Bölgesi’nde sokak köpeği toplayan belediyenin logosunu taşıyan fakat devir periyot plakasız görülen araç kime aittir?”

AKP’li belediyenin hukuksuz uygulamalarına ait hukuksal süreçleri başlattıklarını söyleyen Çifçi, “Yaşanan adapsız ve hukuksuzluklardan sorumlu belediye ve vazifeli çalışanına bu hukuksuzluğa son vermelerini talep etmekle birlikte gereken hukuksal ve idari süreçlerin tarafımızca başlatıldığını da bildiririz. Yetkili makamlara misyonlarını tam ve eksiksiz yerine getirmeleri için daima birlikte bir sefer daha davette bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklama sırasında belediye çalışanları ile Konya Barosu’na bağlı avukatlar ortasında tartışma çıktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*