Maskeli depresyon Nedir ? Belirtileri nelerdir ?

Uzman Klinik Psikolog Mustafa Eldek, maskeli depresyona ait açıklamalarda bulundu.

Eldek’in açıklamaları şöyle:

“Psikolojik sıhhatin bozulması kişinin günlük hayatını, toplumsal etrafını, iş yapış halini etkilemesinin yanında bedensel sıhhatini direkt etkilediği bilim dünyası tarafından kabul edilmiştir. Ruhsal rahatsızlıklar ortasında en yaygın olarak karşılaştığımız rahatsızlıklardan birisi depresyondur. Depresyon kişinin memnun olma ve hayattan zevk alma yetisini süreksiz olarak kaybettiği, duygudurumu, fikirleri, vücudunu ve zihnini hastalandıran bir psikiyatrik bozukluktur. Depresyon en yalın haliyle ruhsal çökkünlüktür. Dünya Sıhhat Örgütünün bilgilerine nazaran depresyon 40 yaş altında görülen en büyük sıhhat sorunu olarak kayıtlara geçmiştir. Hayat uzunluğu her dört şahıstan birinde gözükmektedir.Klasik depresyon belirtilerine baktığımızda hayattan zevk alamama,iştahta değişiklikler, kararsızlık, değersizlik fikri, uyku bozuklukları, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, motivasyon bozukluğu, devamlı suçluluk hissi, karamsarlık, geçmişte yaşananlara takılmak, cinsel fonksiyon bozuklukları ile görülmektedir.Depresyon kendi içerisinde major depresyon, distimik depresyon, psikotik depresyon, atipik depresyon, mevsimsel depresyon,premenstrüel depresyon üzere birçok alt başlık barındırır. Bu alt başıklardan birisi olan maskeli depresyon yahut başka bir ismiyle örtülü depresyon ile klinik gözlemimizde sık sık karşılaşmaktayız.

Maskeli depresyondaki bireylerin en büyük ortak özellikleri hislerini tam olarak tabir etmekte zorlanmalarıdır. Söz edilemeyen hisler bir müddet sonra bedensel belirtiler ile kendini gösterir. Klasik depresyon ile maskeli depresyon yani gülümseyerek geçirilen depresyon süreci ortasında en büyük fark bedensel ağrıların daha çok olmasıdır. Şahıslar çoklukla kronik ağrı (baş, boyun, sırt, eklem ağrısı), uyku,mide ve bağırsak problemleri, cinsel meseleler, dermatolojik sorunlar, alkol ve unsur bağımlılığı üzere sıkıntılar yaşamaktadır. Ağrılar, sızılar ve uyuşmalar üzerine başvurulan hastanelerdeki test analizleri sonuçsuz çıkmaktadır.Gülümseyerek geçirilen depresyon sürecindeki kişi meselelerini halı altına süpürerek farkında olmadan yaşamaktadır.Sosyal ortamlarında birinci başta pek uyumlu gülümseyerek var olurken bir müddet sonra bu maskeyi takmak sıkıntı gelecektir. Kişi hislerini reddedikçe vücut konuşmaya başlayacaktır.Bedenin bu konuşması uyku bozuklukları ve iştah dengesizliği ile olacaktır.Uyku bozuklukları çok az ve kalitesiz uyku olduğu üzere çok fazla ahenge olarak da görülmektedir. Öteki en büyük belirtisi ise iştahın çok artması yahut çok azalmasıdır.

Unutulmamalıdır ki maskeli depresyon sürecinde kişinin iç dünyası kan ağlasada kişi bir damla gözyaşı dökemeyebilir ya da bir olay karşısında gülse bile memnunluk hissini yaşayamaz. Bir mühlet sonra kalabalıklar içinde yalnız kalacaktır. Sizlerde depresyon belirtileri yaşıyorsanız yahut ağrı, uyku meseleleri,dermatolojik meseleler (alerji, döküntüler vb), cinsel meseleler üzere şikayetlerinize fizikî bir köken saptanılamıyorsa yaşadığınız sorunu ruhsal kökenli olabileceğini kabul edip bir yardım almanız sıhhatiniz için düzgün olacaktır”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*