Mehmet Uçum: 50+1 sistemi devam edecek

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mehmet Uçum, muhalefetin ve periyot dönem AK Partililerin de eleştirdiği 50+1 sisteminin devam edeceğini söyledi.

TV100’de gazeteci Candaş Tolga Işık’ın sorularını yanıtlayan Uçum, seçimlerde 50+1’e yönelik muhalefetin tenkitlerine karşılık, “50+1’den vazgeçilemez” diyen Uçum, “50+1, Türkiye’de hem siyasi istikrarın hem toplumsal istikrarın garantisidir. Türkiye’de rastgele bir Cumhurbaşkanı adayının 50+1 alabilmesi için Türkiye’nin her bölümüne hitap etmesi lazım” tabirlerini kullandı.

SOROS SAVLARINA CEVAP VERDİ

Hakkındaki Soros argümanlarının sorulması üzerine Uçum, “TESEV’in benim gittiğim periyotta, Açık Toplum Enstitüsü ya da Soros’un rastgele bir vakfıyla bağlantısı yoktu. İkincisi biz TESEV’den ayrıldık, PODEM diye bir fikir kuruluşu kurduk ondan sonra Can Paker’e devrettim. TESEV’le de bağlarımız koptu” diye konuştu.

‘DİREKT BİR EVRAK YOK’

Soros ile ilgili bir soruşturma belgesinin olup olmadığına cevap veren Uçum, “Türkiye’de, Soros’un perspektifi çerçevesinde pratik yapıp o faaliyetlerinde kabahat ögesi varsa onlarla ilgili soruşturma açılır. Soros, Macaristan için de sorundur. Çeşitli formlarda seçimlere müdahale etmeye çalışırlar, ideolojik çalışma yapmaya çalışırlar” diyerek Soros ile ilgili direkt olarak bir belgenin ve soruşturmanın olmadığını açıkladı.

‘KAVAVALA TEZİ KÜLLİYEN YALAN’

Işık’ın hatırlatması üzerine Cumhuriyet gazetesi müellifi Barış Pehlivan’ın ‘Osman Kavala Davası ile ilgili kararın gerisinde Uçum’un tesiri var” savına da cevap veren Uçum, “Külliyen palavra, yargısal süreçlerde güzellerine gitmeyen kararlar çıkınca, bunun öteki tesirler üzerinden olduğu biçiminde bir kurgu kuruyorlar” dedi.

“BÖYLE BİR AJANDA YOK”

Muhalif medya ve toplumsal medyada yer alan değerlendirmelerde bu süreçte tutuklu olanların ve soruşturma açılan isimlerin artacağı istikametindeki tezlere cevap veren Uçum, “Böyle bir ajandamız yok. Bu türlü bir plan yok” tabirlerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.