Mısır Cumhurbaşkanı Sisi: Katar ziyaretim gelişen münasebetlerimizin bir yansımasıdır

Katar’ın başşehri Doha’yı ziyaret eden Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, ülkenin resmi haber ajansı QNA’ya açıklamalarda bulundu.

Ziyaretin, ortak Arap dayanışmasına takviye gayeli, karşılıklı iki ülkenin isteği üzerine gerçekleştiğini belirten Sisi, bu durumun Mısır ile Katar ortasında ortak koordine ve ağır iş birliğini gerektirdiğini lisana getirdi.

Doha ziyaretinin son devirde Katar-Mısır bağlantılarındaki gelişmenin bir yansıması olduğunu kaydeden Sisi, iki taraf ortasında son devirde birçok teşebbüs bulunduğunu hatırlatarak, bilhassa doğalgaz, yeşil hidrojen üzere yenilenebilir güç ve petrokimya alanlarına ait ortak yatırım projelerinin elle tutulur hale gelmesini ümit ettiğini vurguladı.

Ortak iktisat iş birliği konusunda tarım projeleri üzere farklı alanların da bulunduğuna işaret eden Sisi, bunun dünyadaki besin ve tahıl konusundaki krizin yönetilmesi çerçevesinde gerçekleştiğini söyledi.

Sisi, Katar’ın bölgesel siyasi birçok husustaki rolü ve elde ettiği olumlu sonuçlara ait, Çad’daki süreksiz idare ile silahlı muhalefet güçleri ortasındaki ulusal diyalog çalışmasına verdiği dayanaktan övgüyle kelam etti.

Katar’ın 2022 Dünya Kupası’ndaki konut sahipliğini hatırlatan Sisi, bu tertibin bölgeye yansımasının değerine işaretle Doha’yı bu muvaffakiyetinden ötürü tebrik etti.

Sisi, gelecek kasım ayında Cezayir’de yapılacak Arap Doruğu’nun terör tehlikesi, gerginlikler ve krizlerle dolu bir süreçte olması açısından Arap dünyası için hassas bir vakitte gerçekleşeceği değerlendirmesinde bulundu.

Sisi, şöyle devam etti:

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, vazifeye geldiği günden bu yana birinci sefer ziyaret ettiği Katar’da Buyruk Temim bin Hamed Al Sani ile bir ortaya geldi.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*