NATO’nun üçlü doruğu tamamlandı: Türkiye hakkında yeni açıklama geldi

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in özel kaleminin hazırlayarak oluşturduğu üçlü tepeye Türkiye-İsveç-Finlandiya’dan üst seviye isimler katıldı. Brüksel’deki NATO karargahında gerçekleşen görüşmelerden sonra NATO’nun açıklamasında görüşmelerin “yapıcı” geçtiği ve yeni toplantıların da gerçekleşeceği belirtilirken kimi kaynaklar ise yeni detaylara yer verdi.

Gelecek hafta Madrid’de düzenlenecek klasik NATO doruğu öncesinde meselelerin üstesinden gelmeye çalışan birlik buna karşın bu görüşmelerde şu ana kadar bir ilerleme kaydedemedi. Al-Monitor isimli medya kuruluşuna konuşan kimi kaynaklar Türk heyetinin İsveç ve Finlandiya konusunda geri adım atmadığını söyledi. Kaynaklar, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG’ye takviyesi kesmesini istediğini söyledi. Öte yandan terör örgütü FETÖ’yle de gayret vurgusunun yapıldığı ve bu iki ülkeyle işbirliği istendiği de belirtildi.

DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

Sözcü’de yer alan habere nazaran, Türk heyetinin başındaki İbrahim Kalın’ın Madrid’deki NATO doruğunu bir son tarih olarak görmediği de belirtildi. Al-Monitor’e konuşan bir kaynak, “Türk yetkililer üyelik için net bir perspektif sağlamadı ve büyük ihtimalle Madrid’de de sonuca ulaşılamayacak. İsveç ve Finlandiya’nın tepeye katılması ve bu iki ülkenin üyeliğinin 30 ülke tarafından onaylanması bekleniyordu” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.