Pandemide ‘ücretsiz izin’ çalışma mühletinden sayıldı: Tazminata hak kazandı

Gaziantep’te yaşayan D.Ö., 2019 yılında bir paklık firmasında emekçi olarak çalışmaya başladı. 10 ay 11 gün iş yerinde çalışan D.Ö., firma tarafından 2020 yılının Nisan ayında fiyatsız müsaadeye gönderildi. D.Ö., 60 günlük fiyatsız müsaadesinin tamamlanmasının akabinde işten çıkarıldı. D.Ö., firmaya tazminat davası açtı.

Paklık şirketi yetkilileri, D.Ö.’nün 1 yılını tamamlamadığı için tazminat hakkına sahip olmadığını belirterek, davanın görüldüğü 4’üncü İş Mahkemesi’ne itiraz etti. D.Ö.’nın avukatı Abdulkadir Akıllar ise emekçinin salgın müddetinde gönderildiği 60 günlük fiyatsız müsaadenin mecburî hallere tabi olduğunu söz ederek, bu müddetin müvekkilinin çalışma gününden sayılmasını talep etti.

Gaziantep 4’üncü İş Mahkemesi, davacıya yapılan rastgele bir kısa çalışma ödeneği bulunmadığını ve pandemi üzere zarurî haller sebebi ile fiyatsız müsaadeye gönderilen çalışanların bu müddette keyfi nedenle çalışmama durumları olmadığından, davacıya pandemi nedeniyle fiyatsız müsaade olarak kullandırıldığı belirtilen 60 günlük mühletin emekçinin hizmet mühletine dahil edildiğini, bu nedenle de davacının toplamda 1 yıl 11 gün çalışma gününün bulunduğun tespit edildiğine karar vererek, kıdem ve ihbar tazminatı almasına hükmetti.

‘PANDEMİ, HER DURUMU ETKİLEDİ’

D.Ö.’nın avukatı Abdulkadir Akıllar, pandemi devrinde fiyatsız müsaadeye gönderilenler için yargıda şu anda emsal kararların oluştuğunu söyledi.

Kendisinin baktığı belgenin da emsal niteliği taşıdığını aktaran Akıllar, bir müvekkilinin işten çıkarılmadan 60 gün evvel fiyatsız müsaadeye gönderildiğini ve bu müsaadenin akabinde çıkarılan emekçinin yılı doldurmadığı için haklarını alamadığını söz etti.

Abdulkadir Akıllar, mahkemeye tüm dünyayı etkileyen salgını münasebet olarak sunduklarını ve mahkemenin bunu kabul ettiğini anlatarak, şöyle konuştu:

”Bir müvekkilimiz işten haksız olarak çıkarılmış. Kendisi paklık şirketinde çalışıyordu. Haksız çıkarılmasına ait davamızı açtık. Fakat burada bir sorun vardı. Pandemi devrinde fiyatsız izinde geçen yaklaşık 60 günlük bir müddeti var. Bu 60 günlük müddet olağan fiyatsız müsaade uygulamasına bakarsak yılı doldurmasına manisi oluyor. Lakin biz dedik ki; pandemi bütün dünyayı etkiledi. Burada mecburiyetten doğan bir fiyatsız müsaade uygulaması var. Keyfi bir durum kelam konusu değil. Yalnızca müvekkilimizin değil, ülke çapında, dünya çapında insanların yaşadığı mağduriyetler var.

Bunun gözetilerek bu müddetlerin çalışma müddetlerine dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Davamızı açarken o mühletlerin yıl hesabında, yıllık müsaade hesabında, tazminat hesabında dikkate alınmasını istedik. Mahkeme de bizim şikayetlerimizi hukuka uygun bir formda kıymetlendirerek hakkaniyete uygun olarak karar verdi ve dedi ki pandemi sebebiyle yapılan bu fiyatsız müsaade uygulaması bütün emekçileri de etkilediği için, keyfi bir durum oluşturmadığı için tazminat hesabında, yıllık müsaade hesabında dikkate alınması gerekir dedi ve davamızı kabul etti. Çalışma müddetinden sayıldı.

Pandemi olmasaydı olağan fiyatsız müsaade çalışma müddetine sayılmıyor. Yıl hesabı dolmadığı için tazminat hakkı da elde edemiyordu. Pandemi başka tutuldu bu süreçte. Yıl hesabında hesaba alınması gerektiğine karar verildi ve hoş bir emsal oluşturdu.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.