Rusya, Azerbaycan ve İran anlaştı: Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru geliştirilecek

Azerbaycan’ın başşehri Bakü’de, Rusya, Azerbaycan ve İran hükümet yetkilileri, Uluslararası Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru‘nun potansiyelinin daha uygun kullanılması ve geliştirilmesi konusunda toplantı gerçekleştirdi.

Toplantında elde edilen mutabakat sonrasında üç ülke ortasında Milletlerarası Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru’nun geliştirilmesini öngören bildiri imzalandı.

Bildiriye, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Şahin Mustafayev ve İran Yol ve Şehircilik Bakanı Rüstem Kasımi imza attı.

Bildiriye nazaran, taraflar, koridorun potansiyelinden tam olarak yararlanmak için altyapı ve ulaşım fırsatlarının kıymetlendirilmesi ve tahlilinde iş birliği yapmaya hazır olduklarını ve 2030’a kadar 3 ülkenin toprakları ortasında 30 milyon ton transit ve iki taraflı yük nakliyecilik hayata geçirmek için önerilen amaçları dikkate almaya istekli olduklarını beyan etti.

Taraflar, koridorun geliştirilmesi bağlamında kendi ülkeleri üzerinden ulaşım ve transit operasyonları ve prosedürlerinin kolaylaştırılması hususlarını ele almak üzere ortak çalışma kümesi oluşturacak ve bu küme birinci toplantısı bir ay içerisinde gerçekleştirecek.

Reşt-Astara demir yolu projesi mutabakat taslağının 1 ay içerisinde hazırlanması istikametinde mutabık kalan taraflar bu konudaki görüşmelere 2022 sonuna kadar başlama niyetinde olduklarını tabir etti.

KORİDOR

Uluslararası Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru, 12 Eylül 2000’de Rusya, İran ve Hindistan ortasında imzalanan mutabakatla kuruldu. Sonraki yıllarda ortalarında Azerbaycan ve Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülke daha bu projeye katıldı.

Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru ile Hindistan’dan Rusya’ya, tıpkı vakitte Kuzey ve Batı Avrupa’ya giden yüklerin ulaşım müddetlerinin azaltılması amaçlanıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*