Rusya’dan yaptırımlara misilleme: Kendi uzay istasyonunu inşa etmek istiyor

Rus uzay ajansı, Batı’nın uyguladığı yaptırımlara misilleme olarak ISS’den çekilmekle tehdit ettikten sonra kendi uzay istasyonunu yapacağını duyurdu. Roscosmos, Memleketler arası Uzay İstasyonu’na (ISS) rakip olacak kendi uzay istasyonunun bir modelini ortaya çıkardı.

Son vakitlerde, Roscosmos’un yeni atanan lideri Yury Borisov, Rusya’nın 2024’ten sonra ISS’den ayrılmayı ve kendi istasyonunu inşa etmeyi planladığını söyledi. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Borisov, “Tabii ki ortaklarımıza karşı tüm yükümlülüklerimizi yerine getireceğiz, lakin bu istasyonu 2024’ten sonra terk etme kararı alındı. Bu vakte kadar Rus yörünge istasyonunu kurmaya başlayacağımızı düşünüyorum” dedi.

Pazartesi günü Roscosmos, Moskova dışındaki bir askeri-endüstriyel stantta kendi uzay istasyonunun fizikî bir modelini sergiledi. ‘ROSS’ lakaplı Rus Yörünge Uzay İstasyonu, iki etapta fırlatılacak. The Guardian, birinci kademenin dört modül içereceğini belirtirken, Rusya devlet medyası daha evvel birinci kademenin 2025’te, ikinci etabın ise 2030-2035’te başlayacağını öne sürmüştü.

Rusya’nın planları, en azından 2024’e kadar ISS’de kalacağını gösteriyor. NASA, Roscosmos’un 2028’e kadar ISS’den ayrılamayacağını düşünüyor zira Ukrayna’nın işgaliyle Rusya’ya uygulanan ve uzay çalışmalarının da bütçesini etkileyen ağır memleketler arası yaptırımlar altındayken, Roscosmos’un uzay istasyonunun inşasını bitirmesine kuşkuyla yaklaşılıyor.

NASA ve Roscosmos, yirmi yılı aşkın bir müddettir ISS’de uzun müddettir devam eden bir iştirake sahip. Uzay istasyonunun 1998’de fırlatılmasından bu yana, en az bir NASA astronotu ve bir Roscosmos kozmonotu var. Lakin Rus uzay ajansı, Rusya’ya uygulanan yaptırımlara misilleme olarak son vakitlerde harekete geçerek bu iş birliğini bozmayı planlıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*