Savunma endüstrinde 10 milyar dolar aşıldı

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, “Savunma ve havacılık sanayii bölüm ciromuz 2021 yılında 10 milyar Dolar barajını aşarak, pandemi öncesi sayılara tekrar geri dönüş sağladı. Bölümümüzün aldığı yeni sipariş meblağı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Dalımızın Ar-Ge harcamaları ise evvelki yıla nazaran yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 milyon dolara yükseldi” dedi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) ve SAHA İstanbul işbirliğinde düzenlenen 4. Savunma Sanayii Buluşmaları düzenlendi. Aktifliğe online olarak katılan Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, 2021 yılı savunma sanayii cirosunu açıkladı. Demir, savunma ve havacılık sanayii kesim cirosunun 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak, pandemi öncesi sayılara tekrar geri dönüş sağladığını belirtti. Demir, kesimin aldığı yeni sipariş fiyatının bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleştiğini altını çizdi. Demir, “Sektörümüzün Ar-Ge harcamaları ise evvelki yıla nazaran yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 Milyon dolara yükseldi. Yılsonunda bu sayıların daha üstlerde olmasını hedefliyoruz” dedi.

“AR-GE HARCAMALARI BİR EVVELKİ YILA NAZARAN 1 MİLYAR 650 MİLYON DOLARA YÜKSELDİ”

Savunma endüstrinin özgün eserleri, ihracatı, ana yüklenicileri, alt yüklenicileri, KOBİ’leri, araştırma kuruluşları ve üniversiteleri ile ülkemizin en değerli dallarından biri haline geldiğini söz eden Demir, “20 yıl evvel yalnızca 62 savunma projesi yürütülürken, bugün bu sayı 800’e yaklaştı. Bu projelerin yarısından fazlası son 6 yılda başlatıldı. 20 yıl evvel 5,5 milyar dolar bütçeli savunma projeleri yürütülürken, geldiğimiz noktada 60 milyar dolarlık proje hacmine ulaşıldı. SASAD 2021 yılı bölüm performans bilgilerine nazaran, savunma ve havacılık sanayii bölüm ciromuz 2021 yılında 10 milyar dolar barajını aşarak, pandemi öncesi sayılara tekrar geri dönüş sağladı. Bölümümüzün aldığı yeni sipariş meblağı, bir evvelki yıla nazaran yüzde 40 artarak yaklaşık 9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bölümümüzün Ar-Ge harcamaları ise evvelki yıla nazaran yüzde 32 artarak yaklaşık 1 milyar 650 Milyon dolara yükseldi. Yılsonunda bu sayıların daha üstlerde olmasını hedefliyoruz” halinde konuştu.

“SAVUNMA VE HAVACILIK SANAYİİ KESİMİNDE İHRAÇ EDİLEN ESER ÇEŞİDİ 228’E ÇIKTI”

Savunma sanayii eserlerimizi dünyanın ilgiyle takip ettiğini vurgulayan Demir, “Ülkemiz savunma sanayii alanında artık bir pazar değil aktör pozisyonuna gelmiştir. Bunun en büyük göstergesi ihracatımız diyebiliriz. Savunma sanayii eserlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 170’e, İHA ve SİHA’lar, kara araçları, deniz platformları başta olmak üzere ihraç edilen eser çeşidi 228’e çıktı. 20 yıl evvel yıllık yalnızca 248 milyon dolarlık bir ihracatımız varken, 2021 yılını 3 milyar 224 milyon dolar üzere rekor bir düzeyde kapattık. Bu yıl inşallah 4 milyar doların çok üstünde bir sayıya ulaşmayı hedefliyoruz. Ülkemiz genel ihracatının kilogram bedeli 1,5 dolara yakınken, savunma ve havacılıkta bu sayı 70 doları buluyor. Savunma endüstrimizin ne derece değerli olduğunu buradan da anlayabiliriz” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.