Siyasi geleceği sorgulanıyor: Boris Johnson istifa edecek mi?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson istifa davetlerine karşı çıktı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan üst seviye bir kaynak, Sky News’e yaptığı açıklamada, Johnson’ın istifaya niyetli olmadığını ve muhakkak meydan okuyacağını belirtti.

Johnson’ın, hem partisi hem de muhalefetten gelen istifa davetlerine karşın çabaya devam etmek istediğini belirten yetkili, Başbakan’ın yeni bakan atamaları yapmasının mümkün olduğunu bildirdi.

İngiltere’de iktidardaki Muhafazakar Parti hükümeti içerisinde dünden bu yana yaşanan istifa dalgasında şu ana kadar 2’si bakan 39 hükümet yetkilisi vazifesinden ayrıldı.

BAKANLAR ARKA ARDA İSTİFA KARARI ALDI

İngiltere’de Sıhhat Bakanı Sajid Javid ile Maliye Bakanı Rishi Sunak dün arka arda istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, artık vicdanen vazifesine devam edemeyeceğini ve Johnson’a inanç duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti.

Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir mühlet sonra da Maliye Bakanı Sunak istifa ettiğini duyurmuştu.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin Küme Yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın, kendisine verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada ise Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz argümanlarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Lakin, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak vazife yaptığı periyotta Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından çabucak evvel Johnson, Pincher’a verdiği misyon nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu lisana getirmişti.

JOHNSON’IN SİYASİ GELECEĞİ SORGULANIYOR

Johnson, Başbakanlık Ofisi 10 Numara’da Covid-19 salgını sırasında karantina kurallarını ihlal eden partiler düzenlenmesi nedeniyle tenkit ve istifa baskısı altındaydı.

Bu partilerden biri nedeniyle para cezası da alan Johnson, kendi partisinin kimi milletvekilleri ve muhalefet tarafından parlamentoya palavra söylemekle suçlanmıştı.

Lideri olduğu Muhafazakar Parti içinde 6 Haziran’da inanç oylamasına gidilmiş lakin Johnson 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Parti içindeki inanç oylamasını kazansa da Johnson’ın siyasi geleceğinin tehlikede olduğu yorumları yapılmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*