Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Adli Yıl Açılış Töreni’nde konuşuyor: Avukatlık kanununu barolarımızla birlikte çalışarak yenilemek istiyoruz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Adli Yıl Açılış Töreni’ne katıldı. Törende önce Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca konuştu. Hemen ardından kürsüye Cumhurbaşkanı Erdoğan çıktı.

“AVUKATLIK KANUNUNU YENİLEMEK İSTİYORUZ”

Konuşmasında önemli mesajlar veren Erdoğan, “Önümüzdeki dönemde adalet sisteminde yeni iyileştirmeler yapacağız. Avukatların sorunu gündemimizde. Avukat kanununu barolarımızla birlikte çalışarak yenilemek istiyoruz. Hedefimiz, savunma hakkının daha da güçlenmesi. Adalete erişimi kolaylaştıracağız, yargı süreçlerini sadeleştireceğiz. Yargılamaların makul sürede sonuçlandırılması ve adaletin vaktinde tecellisi için yeni projeleri devreye alacağız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Yeni adli yılın tüm adalet teşkilatımız için hayırlı olmasını diliyorum. Geçtiğimiz sene Yargıtay binamızın ülkemize ve yargı camiamıza tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizin dört bir yanında farklı medeniyetlerin, farklı devletlerin inşa ettiği eserlerin tamamını zenginliğimiz olarak görüyoruz. Bugün inşa ettiğimiz eserlerin gelecek kuşaklar için aynı manayı taşıyacağına inanıyorum. Anayasamız 1980 darbesinin ardından hazırlanmıştır. 1982 Anayasasında çok sayıda değişiklik yapılsa da elimizdeki malzemenin darbe ürünü olduğu gerçeğinden kurtulamıyoruz. Siyasi partilere yeni Anayasa çağrısı yaptık. Meclis bünyesinde zayıf da olsa bazı adımlar atılmıştır. Bu çabamızda diğer siyasi partilerle uzlaşı sağlayamadığımız için sonuç alamadık, buna rağmen gayretlerimizi sürdürdük.

“YARGIDA BİRLİĞİ TESİS ETTİK”

İnsan haklarına dayanan, sivil, demokratik ve özgürlükçü bir Anayasayı ülkemize henüz kazandıramadık. Ama umudumuzu kaybetmedik. İnşallah siyasetin iklimi uygun hale geldiğinde yeni çalışmayı tekrar başlatabileceğimizi ümit ediyoruz. Sivil yargı, askeri yargı ayrımını ortadan kaldırarak yargıda birliği tesis ettik.

Ayrıntılar geliyor…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*