Son dakika haberi: Ukrayna Türkiye’den yardım istedi!

Başta tekstilciler olmak üzere, hammadde girdilerini Türkiye’den temin eden sanayicileri için Türkiye’den dayanak isteyen Ukrayna, deniz yoluyla ülkelerine alternatif ulaşım rotası geliştirilmesi ve tarım ekipmanı talebinde de bulundu.

Edinilen bilgiye nazaran, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Ukrayna Başbakan Birinci Yardımcısı ve İktisat Bakanı Yulia Svyrydenko’nun geçtiğimiz ay sonunda Türkiye’de gerçekleştirdiği görüşmede, Ukrayna’da faaliyet gösteren ve savaş öncesinde üretim için hammadde ve üretim girdilerini Türkiye’den temin eden başta dokuma üreticileri olmak üzere Ukraynalı endüstriciler için Türkiye’den yardım talebinde bulunuldu.

ANAHTAR TESLİM EKİPMAN

Önümüzdeki süreçte Ukrayna’da yer alan ve hammadde ile öbür girdilerini Türkiye’den temin eden, Ukrayna’ya misal eserlerin satışını yapan firmalar, tahlil tekliflerini Dış Ekonomik Münasebetler Şurası (DEİK) ile paylaşacak. Savaş nedeniyle ihracatta yaşanan meseleler hakkında da iktisat idaresine bilgi verilecek.

Ukrayna ile temaslarda bir dizi öteki mevzu da gündeme geldi. Sabah’ın haberine nazaran, Ukrayna’dan Türkiye’ye deniz eserleri arzının tekrar başlatılması, deniz yoluyla alternatif ulaşım rotasının geliştirilmesi ve Ukrayna’ya tarım eserlerinin işlenmesi için Türk ekipmanlarının temini de iki ülke ortasında görüşülen öbür mevzular ortasında yer aldı. Ukraynalı şirketlerin anahtar teslim teknolojik ekipmanlara muhtaçlık duyduğunu lisana getiren Ukraynalı yetkililer, bu ekipmanlar için Türkiye’nin değerli tedarikçilerden biri olabileceğini ve bunun için Ukraynalı müşterilere ihracat finansmanı sağlanabileceğini söz etti.

TAHIL KRİZİNDE GÖZLER ANKARA’DA

Ukrayna Savaşı nedeniyle dünya çapında bir besin krizinin çıkmasından tasa ediliyor. Rusya ile birlikte global buğday arzının yaklaşık üçte biri Ukrayna’dan sağlanıyor. Tahıl ihracatı yapılamaması nedeniyle global çapta gitgide büyüyen bir besin krizi yaşanıyor.

Ankara’nın Ukrayna tahılının Türkiye üzerinden ihraç edilebilmesi için Moskova ve Kiev ile müzakereler halinde olduğu bildirildi. Reuters’a bilgi veren üst seviye bir Türk yetkili, “Türkiye üzerinden açılacak bir koridorla bu tahılın hedeflenen pazarlara ulaşmasına yönelik bir talep var. Müzakereler devam ediyor” dedi.

KAYNAK: SABAH GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*