Son dakika | SSCB’nin son önderi Gorbaçov hayatını kaybetti

Sovyetler Birliği’nin (SSCB) son önderi Rus siyasetçi Mihail Sergeyeviç Gorbaçov’un hayatını kaybettiği bildirildi. 92 yaşında ömrünü yitiren Gorbaçov’un

Gorbaçov’un son dakika vefat haberini Rus haber ajansı Interfax geçti.

GORBAÇOV KİMDİR?

Mihail Gorbaçov, 2 Mart 1931 tarihinde Kuzey Kafkasya’nın Stawropol bölgesinin Privolye köyünde doğdu. Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu.

1952’de Sovyetler Birliği Komünist Partisi’ne katıldı. Bunun yanında Genç Komünistler Birliği’nde de vazife aldı. Bu periyotta tanıştığı Raisa Maksimovna Titarenko ile 25 Eyül 1953 tarihinde evlendi.

1978 yılında da tarım bakanı olarak senatoya girdi. Konstantin Çernenko’nun vefatının üzerine de 1985 yılında KPSS’nin genel sekreterliğine getirildi. Birebir yıl Ronald Reagan’la Cenevre’de silahsızlanma, bilim, kültür ve eğitim alanında bilgi alışverişi için tepe toplantısı düzenledi. 1988’de de devlet başkanlığı görevine tayin edildi. 1989’da yapılan seçimlerde de tekrar parlamento başkanlığına seçildi.

19 Ağustos 1991’de de komünist rejimi gereğince desteklememesi mazeretiyle Gennad Yanayev komutasındaki KGB Gorbaçov’a karşı darbe düzenledi. Lakin bu teşebbüs başarısızlıkla sonuçlandı. Lakin iç karışıklıkların artarak devam etmesi üzerine üzerine Mihail Gorbaçov, 25 Aralık 1991’de misyonundan istifa etmiştir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*