Soyer: Atatürk’ün yüzündeki kıvılcımdan çok şey öğreniyoruz

İzmir Büyükşehir Belediyesi 9 Eylül İzmir’in kurtuluşunun 100’üncü yıl kutlamaları kapsamında, Hanri Benazus’un arşivinden derlenen “İşgal’den Kurtuluş’a” fotoğraf standını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Konak Metro İstasyonu’ndaki sanat galerisinde açılan stant, Mustafa Kemal Atatürk hakkında yazdığı kitaplar ve binlerce fotoğraftan oluşan Atatürk fotoğrafları koleksiyonuyla tanınan Hanri Benazus’un İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağışladığı 20 bin yapıttan seçkilerle hazırlandı.

Serginin açılışına İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer, Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Hanri Benazus, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, İzmir Ulusal Kütüphane Vakfı Lideri Ulvi Puğ, İzmir iş dünyasının temsilcileri, sanatçı ve akademisyenler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda sanatsever katıldı.

İŞGALDEN KURTULUŞA 100 YILLIK MİRAS

Başkan Tunç Soyer 15 Mayıs 1919’da başlayan İzmir’in işgalinden, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde verilen kurtuluş çabası sonucunda 9 Eylül 1922’de son bulan bağımsızlık gayretine dair karelerin yer aldığı sergiyi baştan sonra gezerek anı duvarını imzaladı. Stantta Atatürk’ten Kurtuluş Savaşı kumandanlarına, kongrelerden devrin gazete kupürlerine, İzmir’in işgalinden kurtuluşuna yüzlerce fotoğraf sergilendi. Stant 30 Kasım 2022’ye kadar İzmirlilerin beğenisine sunulacak.

“O HAFIZAYI GÜN IŞIĞINA ÇIKARTMADAN GELECEĞİ KURAMAYIZ”

Sergi çeşidinin akabinde konuşan Lider Soyer, 100’üncü yıl gururuna Afyon Kocatepe’den başlatılan Zafer Yolu izlenimini aktardı. Lider Soyer, “Öylesine bir sürat çağında yaşıyoruz ki, hayat bizle başlayıp biten bir şey üzere akıp gidiyor. Halbuki artta muazzam bir geçmiş var ve dayanılmaz bir gelecek var. Geleceği o hafızayı gün ışığına çıkartmadan nasıl kurabilirsiniz? O hafızayı tazelemek ve hatırlamak mecburiyetindesiniz. Okumak, duymak, dinlemek öteki bir şey lakin bir de görmek var. Onu da çok değerli Hanri Benazus’a borçluyuz. 1947 yılından beri 20 binin üzerinden fotoğrafı dünyanın her yerinden toparlamış, bulmuş çıkartmış. Biz de baktığımız her fotoğrafta Mustafa Kemal Atatürk’ün yüzündeki kıvılcımda, atalarımızın yüzün deki tabirden çok şey öğreniyoruz. O hafızayı tazeliyoruz. Ben hayatımın en büyük ikramını aldım kendisinden. Kendisiyle iftihar ediyoruz” biçiminde konuştu.

“KOLEKSİYONU BÜYÜKŞEHİR’E VERMESEYDİM HEBA OLACAKTI”

Açılışta konuşan Hanri Benazus ise, “Değerli liderim beni en büyük yükten kurtaran insandır. Şayet ben bu koleksiyonu Büyükşehir Belediyesi’ne teslim etmeseydim heba oluyordu. Allah bana İzmir’in kurtuluşunu görmeyi nasip etti. Bu koleksiyonu ben kurdum ancak stant İzmir Büyükşehir Belediyesi’nindir” tabirlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*