‘Suistimalleri gördük acil bandrol fabrikası kurduk’

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, sigara ve alkollü içkilerde kaçağı önlemek için kullanılan bandrolleri üreten firma değişikliğini, sahtecilik nedeniyle yaptıklarını açıkladı.

DNS firması tarafından İzmir’de kurulan yeni kuşak bandrol matbaasında incelemelerde bulunan Şahin, daha evvel diğer bir firmanın bastığı bandrolleri direkt alkol, tütün ve sigara üreten firmalara sattığını, Darphane olarak sürece müdahale edemediklerini söyledi.

KONTROL EDİLEBİLECEK

Kolluk kuvvetleri ile Gelir Yönetimi Başkanlığının (GİB) suistimal ve sahtecilik tespitleri üzerine bandrollerde güvenlik özelliklerini artırma ve yeni kuşak yüksek güvenirlikli bandrollere hemen geçme muhtaçlığı doğduğunu belirten Şahin, yeni modelle birlikte yeni firmanın bastığı yüksek güvenlikli bandrolleri sigara ve alkollü içki firmalarına direkt Darphane’nin sattığını tabir etti.

Şahin, yeni modelle yılda 250 milyon lira gelir elde edildiğini, sahteciliğin de yüzde 30 azaldığını savundu. Şahin, eylül ayından itibaren vatandaşların cep telefonlarından bandrolleri okutarak içki ve sigaraların geçersiz olup olmadığını kişisel olarak denetim edebileceklerini de bildirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*