Tarihi batık St. Didier’e istilacı cinsler yerleşti

Antalya Yat Limanı açığındaki St. Didier batığı, turistik hedefli dalış noktalarının başında geliyor. Batık, 15 metre derinlikteki art kısmıyla başlayıp, 30 metreye kadar ulaşıyor. Geminin tek modül tabanda yattığını belirten dalış eğitmeni Yusuf Öztürk, içindeki mühimmat ve ekipmanların ise turistleri tarihe seyahate çıkardığını söyledi.

İSTİLACI TİPLER İSTİLA ETTİ

Geminin dört bir yanının istilacı çeşitler olarak bilinen uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balığının istilası altında olduğunu kamerasıyla görüntüleyen Yusuf Öztürk, “Bu yıl daha çok göze batmaya başlayan bir durumla karşı karşıyayız. St. Didier, dünyaca ünlü bir batık. Batığa yerli ve yabancı dalgıçların katıldığı yüzlerce dalış düzenliyoruz. Süveyş Kanalı üzerinden gelip Antalya Körfezi’ni istila eden uzun dikenli deniz kestanesi ve aslan balıklarının popülasyonu her geçen gün artmakta. Bu 2 tıp de zehirli olarak biliniyor. Balığın bedeninin etrafından sarkan dikenleri dokunduğu şahsa ziyan verebiliyor” dedi.

‘DÜZENLİ PAKLIK DALIŞLARI YAPILMALI’

Tarihi batığın istilacı 2 çeşitten temizlenmesi için nizamlı dalış yapılması gerektiğini vurgulayan Öztürk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu balıkların ve kestanelerin temizlenmesi o batığın tanıtımı ve oraya dalan turistlerin sıhhati için değerli. Bunun için gerekenin bir an evvel yapılmasını istiyoruz. Bir keze mahsus yapılan paklık bu olayın gidişatını değiştirmez. Sistemli olarak St. Didier’e deniz kestanesi ve aslan balığı temizleme dalışları yapılmalı. Dalış yapan turistler yavaş hareket eden aslan balıklarını fotoğraf makineleriyle görüntülemek istiyor. Balık tabiatı nedeniyle yavaş hareket eden ve kaçmayan bir balık. Nasıl reaksiyon vereceğini kestirmek de sıkıntı. Dalış anında olumsuz bir şeyle müsabakayı da istemiyoruz. Onları o batıktan uzaklaştırıp temizleyebilirsek daha sağlıklı ve inançlı dalışlar olacak.”

‘ST. DİDİER BATIĞI’NIN HİKAYESİ

İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlarla iş birliği yapan Fransız hükümeti, Suriye’ye girip Lübnan’a hakikat ilerleyen İngilizlere karşı, bölgedeki birliklerine asker ve mühimmat takviyesi göndermek ister. Savaşta tarafsız kalan Türkiye, kendi topraklarından mühimmatın ve askerlerin geçişine müsaade vermez. Alman işgalindeki Selanik Limanı’na getirilen mühimmat, Qued Yquem ve Saint Didier isimli ticari gemiye yüklenir. Qued Yquem gemisi, 1 Ocak 1942 tarihinde Kumluca ilçesi Adrasan açıklarında Kıbrıs’tan kalkan İngiliz savaş uçağı tarafından batırılır. Art tarafına Türk bayrağı çeken Saint Didier ise Antalya Limanı’na sığınır. Limanın 400 metre açığında demirleyen gemi, birebir gün saat 16.00 sıralarında 2 İngiliz uçağının gayesi olur. Uçaklardan birinin attığı torpil gemiyi ıskalar ve İskele Mescidi ile gümrük binası ortasındaki bölgeye düşer. Patlamanın şiddetiyle Yat Limanı’nda 10-15 metre yüksekliğinde dalga oluşur. İkinci uçağın attığı torpil ise geminin art kısmına isabet eder. Su almaya başlayan gemi, gecenin ilerleyen saatlerinde sulara gömülür. Savaş gemisi batarken, 5 asker hayatını yitirir. 15’i yaralı, 275 asker ise balıkçıların da yardımıyla kurtulur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*