Thodex soruşturmasında 588 mağdur şikayetçi oldu: 12 milyon 500 bin lirama el konuldu

“Thodex” soruşturması kapsamında mağdur olduğunu tabir ederek şikayette bulunan 588 bireyden bir kısmının beyanlarına ulaşıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen “Thodex” soruşturması kapsamında Türkiye’nin birçok yerinden şikayette bulunan 588 mağdurdan kimilerinin sözüne ulaştı.

Özce T, kripto para yatırımı yapmak için 2017’de internet üzerinden Koineks Teknoloji AŞ isimli firmaya üye olduğunu, firma üzerinden daima alım-satım yaptığını söyledi.

‘850 BİN LİRA PARAM VARDI’

İçeride 850 bin lira civarında parasının bulunduğunu anlatan Özce T, firmanın isminin daha sonra “Thodex” olarak değiştirildiğini söz etti.

Özce T, karşı tarafın daha sonra alım-satım sayfasını kapattığını, yatırdığı paraları çekemediğini ve kendisi üzere binlerce kişinin dolandırıldığını kaydederek, ziyanının giderilmesini istedi.

ŞÜPHELİNİN KAÇTIĞINI HABERLERDEN GÖRDÜ

Thodex isimli kripto para borsasına 80 bin 300 lira yatırdığını tabir eden müşteki Melis G. de medyada kelam konusu şirketin sahibinin kaçtığıyla ilgili haberler gördüğünü, şirketten şikayetçi olduğunu söyledi.

Ahmet T, Thodex isimli platform kapanmadan evvel içeride bulunan bakiyesinin 374 bin lira civarında olduğunu, şüphelilerce bilişim sistemleri kullanılarak dolandırıldığını ve bu nedenle şikayetçi olduğunu belirtti.

”12 MİLYON 500 BİN LİRAMA EN KONULDU”

Borsaya yaklaşık 4 yıl evvel üye olan Mustafa K. de dilekçesinde sistemin kapatıldığı tarihte yetkili ve çalışanların yatırımları durdurduklarını, şirketin hesabına yatırdığı 12 milyon 500 bin liraya el konulduğunu beyan etti.

Mustafa K, daha sonra Thodex platformunun kurucusu Faruk Fatih Özer’in toplanan paralarla yurt dışına kaçtığı savının gündeme düştüğünü belirterek, “Şahsımı dolandıran Özer’den şikayetçiyim” dedi.

Kripto para borsası Thodex’e 5 yıl evvel üye olduğunu anlatan Metin K, şirkete ilişkin hesap kapatıldığında hesabında 370 bin lira olduğunu kaydederek, Fatih Özer’den şikayetçi olduğunu söz etti.

Müşteki Davet Ö. ise savcılığa sunduğu dilekçede 29,77669 adet “Ethereum” aldığını ve şu anki kıymetinin 1 milyon liranın üzerinde olduğunu, şirket yetkilileriyle görüşme gayretlerinin sonuçsuz kaldığını, sitenin de kalıcı halde kapandığını, Özer’den şikayetçi olduğunu ve yürütülen soruşturmaya dahil olmak istediğini beyan etti.

Thodex şirketinin hesabına yatırdığı 9 milyon 100 bin liraya el konulduğunu tabir eden Selman D. isimli müşteki de şirket sahibi Özer’in toplanan parayla yurt dışına kaçtığını, kendisinin dolandırıldığını ve bu nedenle şikayetçi olduğunu söyledi.

KIRMIZI BÜLTENLE ARANIYORDU

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca, kullanıcıların Thodex isimli kripto para borsasındaki hesaplarına erişemediği ve şirket sahibinin yurt dışına kaçtığı istikametindeki ihbar üzerine 22 Nisan 2021’de resen soruşturma başlatılmıştı.

Bu kapsamda şirket sahibi kuşkulu Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan 2021’de yurt dışına çıktığı belirlenmişti.

Hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı verilen Özer’le ilgili İnterpol tarafından 23 Nisan 2021’de kırmızı bülten çıkarılmıştı.

40 BİN 562 YILA KADAR MAHPUS İSTEMİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmanın sonunda hazırlanan ve 2 bin 27 kişinin müşteki olarak yer aldığı iddianamede, Thodex isimli şirketin 400 bin lira sermaye ile sanık Faruk Fatih Özer tarafından kurulduğu anlatılıyor. İddianamede yer verilen MASAK raporunda Thodex platformunun müştekileri, iş ve süreçleri nedeniyle hileli davranışlarla aldattığı kaydediliyor.

MASAK raporunda sanık Faruk Fatih Özer’in hakimiyeti altındaki 3 farklı hesaptan 253 milyon 714 bin 909 lira karşılığı kripto varlık transfer edildiği vurgulanarak, bunun değerli bir kısmının sanıklar Cem Uzunoğlu, Faruk Fatih Özer ve Zuhal Özer’in ticari merkezi Malta’da bulunan kripto varlık hizmet sağlayıcısı nezdinde yer alan kripto varlık cüzdanlarına transfer edildiği vurgulanıyor.

İddianamede, bu kabahatler sebebiyle 356 milyon liralık ziyan oluştuğuna yer veriliyor.

Faruk Fatih Özer’in de ortalarında bulunduğu 6’sı tutuklu 21 sanık hakkında “suç işlemek hedefiyle örgüt kurma ve yönetme”, “bilişim sistemleri banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık” ve “tacir yahut şirket yöneticileri ile kooperatif yöneticilerinin dolandırıcılık ve hatadan kaynaklanan mal varlığı bedellerini aklama” kabahatlerinden 12 bin 164’er yıldan 40 bin 562’şer yıla kadar mahpus cezası isteniyor.

588 MAĞDUR EVRAKI MASAK’TA

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ve 2 bin 27 mağdurun yer aldığı evrakın tamamlanmasının akabinde mağdur olduklarını beyan ederek müracaatta bulunan 588 şahısla ilgili soruşturma sürüyor.

Başsavcılık, “Thodex” soruşturması kapsamında mağdur olduğunu söyleyerek şikayette bulunan 588 kişinin ziyanlarının tespiti için hazırladığı belgeyi Mali Hataları Araştırma Heyetine (MASAK) göndermişti.

Ayrıca bu soruşturma kapsamında İstanbul Siber Cürümlerle Gayret Şube Müdürlüğüne, Özer’in iade edilmesinin akabinde gözaltına alınarak emniyette tabirinin alınması talimatı verilmişti. Başsavcılık, Özer’in emniyetteki süreçlerinin akabinde Anadolu Adalet Sarayı’nda hazır edilmesini istemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*