Tiyatro eleştirmeni, dramaturg, muharrir ve direktör Ragıp Ertuğrul’a veda

Tiyatro eleştirmeni, dramaturg, muharrir ve direktör Ragıp Ertuğrul, İstanbul Devlet Tiyatroları Üsküdar İnhisar Sahnesi’nde düzenlenen merasimin akabinde Karacaahmet Mezarlığı’nda son seyahatine uğurlandı.

Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi tertibiyle düzenlenen merasime, Devlet Tiyatroları mesken sahipliği yaptı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, İBB Eski Kültür Daire Lideri Hülya Muratlı’nın şahsen katıldığı merasimde tıpkı vakitte Ragıp Ertuğrul için konuşma yaptılar. Merasim, Tiyatro Kılçık’ın sahibi Cenk Tunalı’nın sunumuyla başladı. Ragıp Ertuğrul’un hayatından kesitlerin olduğu görüntünün sonrasında dostları, ailesi ve merasime katılan protokolün akabinde Ertuğrul ismine açılan anı defterine yazarak ve şahsen vedalarını yapan çok sayıda tiyatro topluluğundan isim, dostları, iş arkadaşları, ailesi ve hayat arkadaşı Gökay Genç ile birlikte Şakirin mescidine geçti. Çok sayıda saygın konuşmacının olduğu merasimde damga vuran konuşmalardan biri, Altkat Sanat Tiyatrosu’nun kurucularından Nevzat Süs’ten geldi. Süs, konuşmasını “Ragıp Ertuğrul Tiyatro Eleştirmenleri Birliği lideriydi. Lakin biz şimdi eleştirmeye başlamadık” diyerek bitirdiğinde hınca hınç dolu olan salon alkıştan inledi.

Ragıp Ertuğrul’un son vakitlerde tiyatro mesleğiyle ilgili yaptığı çok değerli çalışmalar kimi bölümleri rahatsız etmiş, mesleğe yakışmayan, etik dışı bir üslupla amaç tahtası haline getirilmişti. Herkesin ortaklaştığı en değerli nokta Ragıp Ertuğrul’un ne kadar nazik ve çalışkan olduğuydu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*