Toyota bZ4X’in ülkemize geliş tarihi aşikâr oldu

Toyota, Şanghay Araba Fuarı’nda sahne alarak, dünya genelinde satışa çıkaracağını yeni elektrikli otomobili bZ4X modelini duyurmuştu.

Yeni eser gamının birincisi ve dört tekerlekten çekiş sistemine (AWD) sahip orta ölçekli SUV model Toyota bZ4X, Toyota’nın yalnızca bir araba şirketi olmaktan herkes için mobilite üreten bir şirket olmaya giden yolun değerli bir modülü olarak dikkati çekiyor.

Konseptteki ‘bZ’ kısaltması, ‘beyond Zero/Sıfırın ötesinde’ isminin baş harflerini temsil ediyor ve Toyota’nın yalnızca sıfır emisyonlu ve karbon nötr araçlar yapmanın ötesine gitme başarısı olarak bedellendiriliyor.

Toyota bZ4X Türkiye’ye geliyor

Insideevs Türkiye’de yer alan habere göreToyota’nın merakla beklenen büsbütün elektrikli SUV modeli bZ4X’in Türkiye’ye ne vakit geleceği aşikâr oldu.

Şirketin büsbütün elektrikli birinci modeli bZ4X, 2023’ün ikinci yarısında ülkemizde yollara çıkacak.


Toyota bZ4X neler sunuyor

Toyota bZ4X, Japon otomotiv devinin Subaru ile birlikte geliştirmiş olduğu e-TNGA platformu üzerine inşa edildi.

Bu etkileyici platformu eşsiz bir hale getiren motor ise 204 PS güç ve 265 Nm tork üretiyor. Ayrıyeten tüketiciler, 4×4 yerine 4×2 motor seçeneği de tercih edebilecek. Bu versiyonda kullanılan motor ise 217.5 PS ve 336 Nm tork bedeli sunuyor.

Bununla birlikte, bZ4X modeline opsiyonel olarak güneş panelleri de eklenebiliyor ve bu sayede araç, şarj istasyonuna muhtaçlık duymadan güneş gücüyle kendi kendini şarj ediyor.

Toyota’nın açıklamalarına nazaran güneş panelleri, yılda ortalama 1.800 kilometre menzillik şarj sunabilecek potansiyele sahip.

Elektrikli Toyota bZ4X’in önden çekişli versiyonunda 71.4 kWsa, dört tekerlekten çekişli versiyonunda 72.8 kWsa kapasiteli batarya paketi bulunuyor. Arabanın olağan menzil kıymeti ise sırasıyla 516 ve 470 kilometre.

Toyota, 2025 yılına kadar piyasaya 7 adet bZ modeli sürmüş olmayı hedefliyor. Japon markanın yaptığı isim hakları müracaatında bZ1x ile bZ5x ortası teminat altına alınmıştı.

Toyota’nın bZ ailesi, markanın 2025’e kadar planladığı 15 yeni elektrikli modellik atılımın bir kesimi olacak. Japon araba devi, o vakte kadar elektrikli ve elektrik takviyeli araç sayısını ise 70’e çıkarmayı hedefliyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*