Türkiye hayalini gerçekleştiriyor! Dev projede kritik etap

Santralin reaktör binasındaki iç sızdırmaz kabuğun içinde bulunan metal bir yapı olan kaplama, beton yüzeyleri güçlendirme, sızdırmazlığı artırma, güç ünitesinin çalışması ve yakıt ikmali sırasında oluşabilecek ek yüklere karşı direnç sağlamak için kullanılıyor.

Krom ve nikel içeren özel paslanmaz çelikten üretilen ve 100 yıl hizmet ömrüne sahip kaplama için özel bir kaynak teknolojisi kullanılıyor. 16 tondan fazla yüke, 9,1 metre yüksekliğe ve 8 metre çapa sahip metal yapılardan oluşan reaktör şaftı, kaplamasının montajı ile 26 metre yüksekliğe erişiyor. Ekipmanın suram alanına ulaşımı, yükün tartısı nedeniyle çok tekerlekli bir tır ile sağlandı. Suram ise Liebherr LR 13000 paletli vinci ile gerçekleştirildi. 2’nci güç ünitesindeki kaplamanın montajından sonra, reaktör şaftının güçlendirme ve betonlama etabı başlayacak.

Rosatom’un Atomspets servis şirketinde üretilen kaplama, Akkuyu NGS alanına deniz yoluyla teslim edildi.

Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butckikh, bahse ait olarak şunları söyledi: “Akkuyu NGS alanındaki çalışmalar aralıksız devam ediyor. 2’nci ünitede reaktör şaftının kaplamasının montajı ile kıymetli bir etap daha tamamlandı. Volgodonsk kentinden gelen büyük tonajlı kargo, Doğu Kargo Terminaline ulaştırıldı ve çok tekerlekli bir tır kullanılarak üretim etabındaki güç ünitesine teslim edildi. Reaktör şaftının sızdırmazlığını sağlayan bir kalıp olan kaplama, birebir vakitte yakıt ikmalinin gerçekleşeceği havuzun da kıymetli bir modülünü oluşturuyor.”

İnşaat ve montaj çalışmaları dört güç ünitesinin yanı sıra kıyı yapıları, güç dağıtım sistemleri, idari binalar, eğitim-uygulama merkezi ve nükleer güç santrali fizikî muhafaza tesisleri üzere ana ve yardımcı tesislerin tüm kısımlarında kesintisiz olarak sürüyor.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*