İliç’te toprak altındaki madencilerin yakınları aramaların durmasını protesto etti

Erzincan İliç’te Anagold Madencilik’in işlettiği altın madeninde milyonlarca metreküplük siyanürlü liç yığınının altında kalan 9 işçiden Kenan Öz ve Fahrettin Keklik’in yakınları, arama kurtarma faaliyetlerinin durdurulmasını, Çöpler köyünden maden sahasına yürüyerek protesto etti.

ANKA’nın aktardığına göre toprak altında kalan işçi Kenan Öz ve Fahrettin Keklik’in yakınları, akşam saatlerinde köyden nizamiye kapısına yürüdü. Aileler, nizamiye kapısının girişinde “Açacaksınız. Kapıyı açana kadar buradan gitmeyeceğiz” diyerek tel örgülere vurup içeri girmek istedi.

Jandarma eşliğinde içeri alınan aileler, servis araçlarıyla AFAD’ın çalışmalarını yürüttüğü maden sahasının koordinasyon bölümüne götürüldü. Aileler, burada arama-kurtarma çalışmaları yapan ve kendisini AFAD’ın Diyarbakır birliğinin müdürü olarak tanıtan bir yetkiliye kurtarma çalışmalarının durdurulması nedeniyle tepki gösterdi.

‘SADECE KARDEŞİMİZİ İSTİYORUZ’

Aileler, AFAD yetkilisine “Çalışmaları gösterin bize. Biz sizden bir şey istemiyoruz. Sadece kardeşimizi istiyoruz. Siz geldiniz ne yaptınız burada” dedi.

‘BAZI NOKTALARDA ARACIN DIŞINDA OLDUĞUNU TAHMİN ETTİĞİMİZ İNSANLAR VAR’

AFAD yetkilisi ise işçi yakınlarına ilk günden itibaren AFAD’ın kurtarma çalışmalarını güvenlik kamerası görüntülerini izleterek anlattı. Yetkili şunları söyledi: “Biz burada arama kurtarma ile ilgili koordinasyonu yapıyoruz. Toprak kayması meydana gelmiş, yollar dahil tamamı aşağı inmiş. 11 milyon metreküp toprak aşağıya kaymış. Canlarımız bu toprağın belirli noktalarında akış yönlerine doğru çeşitli alanlara savrulmuş. İlk günkü güvenlik kameralarının görüntülerine kadar her şey incelendi. Bazı noktalarda aracın dışında olduğunu tahmin ettiğimiz insanlar var. Çünkü sigara içmek için aşağı indiklerini söylüyorlar. Kendi arkadaşları söylüyor. Bu araç öbür tarafa düşmüş ama bu arkadaşımız hangi tarafa doğru sürüklenmiş bilmiyoruz.”

Aileler AFAD yetkilisinin bu sözlerine tepki gösterdi. Bazı aile fertleri, görüntüleri izlerken sinir krizi geçirdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx