Türk-Yunan orduları ortak devriye yapacak

Türkiye – Yunanistan sahil güvenlik ve polis memurları, yasa dışı göçün sınırlandırılması amacıyla sürekli iletişim halinde olacak.

Atina ve Ankara’nın Ege Denizi ve Meriç nehrinde yasa dışı göçe karşı birlikte hareket etmek için ortak devriye faaliyetleri yürüteceği belirtildi.

Alınan kararda Türkiye arasındaki iş birliğinin Eylül ayında başladığı, Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Themistoklis Demiris ile Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın’ın görüşmelerinin önemli rol oynadığı belirtildi.

Atina ve Ankara’nın Ege Denizi ve Meriç Nehri’nde yasa dışı göçe karşı birlikte hareket etmek için ortak devriye faaliyetleri yürüteceği belirtildi.

Batı Trakya’da yayın yapan Türk medyasında yer alan habere göre iki ülkenin Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait gemilerin karşılıklı haberleşme sonucu eş zamanlı olarak yasa dışı göçü engellemek amacıyla devriye görevi yürüteceği belirtildi.

GÖRÜŞME ÖNEMLİ ROL OYNADI

Haberde ayrıca Yunanistan ile Türkiye arasındaki iş birliğinin geçtiğimiz eylül ayında başladığı, Yunanistan Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Themistoklis Demiris ile Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın’ın geçtiğimiz dönemde İstanbul’da yaptığı ikili görüşmenin bu iş birliği çalışmasında önemli rol oynadığı belirtiliyor.

Denizcilik ve Ada Politikaları Bakanı Hristos Stilianidis’in geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ve Türkiye İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile yaptığı görüşmenin de karşılıklı iş birliği açısından oldukça önemli olduğu vurgulandı.

Bu arada, 21 Şubat’da Türkiye İçişleri Bakanının Atina’yı ziyaret edeceği ve göç konusuyla ilgilenen üç Yunanlı bakanla (Göç ve İltica, Sivil Koruma ve Denizcilik Bakanları) görüşeceği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx